BioNTech'ten yeni açıklaması: Aşı yüzde 95 etkili

İlk açıklamada COVID-19'a karşı yüzde 90'ın üzerinde etkili olduğu açıklanan BioNTech ile Pfizer'in ürettiği aşının yüzde 95 etkili olduğu ve güvenlik kriterlerinin sağlandığı ifade edildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman ilaç şirketi BioNTech ile ABD'li Pfizer'in geliştirdiği COVID-19 aşısının yüzde 95 etkili olduğu açıklandı.

Daha önceki açıklamada virüse karşı yüzde 90'ın üzerinde etkili olduğu açıklanan aşıyla ilgili iki aylık güvenlik verilerine sahip olduğu belirtilerek, ABD'den acil kullanım izni almak için kısa süre içinde başvurulacağı açıklandı.

Son analizlerde virüse karşı yüzde 95 oranında başarı sağladığı açıklanan aşı, tek dozla 28 günde etkili oluyor. Aşı ayrıca, 65 yaş ve üstü yetişkinlerde yüzde 94'lük başarı elde ediyor.

3. faz denemelerine 43 bin kişinin katıldığı, katılımcıların sadece yüzde 2'sinde baş ağrısı ve yüzde 3.7'sinde yorgunluk gözlendiği belirtildi.

Aşıyla ilgili en büyük sorunun soğutma olduğu ifade edilirken, aşıyı depolamak için -70 derecenin altında saklama koşulunun gerektiği bildirilmişti.

Çalışmalarını sürdüren Moderna şirketi ise, geliştirdiği aşının COVID-19'a karşı yüzde 94.5 etkili olduğunu, buzdolabı şartlarında da muhafaza edilebileceğini açıklamıştı.

 

Etiketler