6 °C

BM Suriye görüşmelerine rejim heyetiyle başlayacak

Suriye muhalefetinin, taleplerinin yerine getirilmediği sürece görüşmeye başlayamayacağını açıklaması sonrası BM Suriye Özel Temsilcisi De Mistura'nın rejim heyetiyle bir araya geleceği bildirildi.

BM Suriye görüşmelerine rejim heyetiyle başlayacak

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında rejim heyeti ile bir araya geleceği bildirildi. 

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura'nın Sözcüsü Khawla Mattar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, görüşmelerin bugün başlayacağını ve de Mistura'nın rejim adına görüşmelere katılan Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşar el-Caferi ve heyeti ile bir araya geleceğini söyledi.

Mattar, Mistura'nın rejim heyetinin ardından sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile de görüşmelerde bulunacağını ifade etti.

Öte yandan, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu (HCN), görüşmelere katılmak için BM'ye sundukları kuşatmaların kaldırılması, tutukluların serbest bırakılması ve insani yardımların ulaştırılması talepleri kabul edilinceye kadar görüşmelere katılmayacağını söylüyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.