11 °C

BM: Türkiye'nin GSYH'si yüzde 3 büyüyecek

Birleşmiş Milletler (BM) raporunda, Türkiye'nin Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın (GSYH) 2015'te yüzde 3.3 ve 2016'da ise yüzde 4 artacağı öngörüldü

BM: Türkiye'nin GSYH'si yüzde 3 büyüyecek

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklanan BM'nin Küresel Ekonomik Durum ve Beklentiler Raporuna göre, dünyada bu yıl yüzde 3,1, gelecek yıl ise yüzde 3,3 büyüme yaşanacağı tahmin ediliyor. 

Türkiye'nin tüketici fiyat enflasyonunun 2015'te yüzde 8,2 ve 2016'da ise yüzde 8,5 olacağı beklentisinin paylaşıldığı rapora göre, Türkiye'nin GSYH'sinin 2015'te yüzde 3,3 ve 2016'da ise yüzde 4 artacağı öngörülüyor.  

Küresel kriz sonrasında işsizlik oranının hala bazı ülkelerde çok yüksek seviyelerde olduğunun belirtildiği raporda, bu ülkelerde işsizlik oranının yükselişinin durduğu ifade edildi. 

Raporda, küresel ticaretin dünya genelindeki ithalat oranlarında yaşanan yükselişle 2015'te yüzde 4,7 artacağı öngörüsüne yer verilen raporda, Ukrayna krizinin büyük çaplı makroekonomik etkilerinin 2015'te de devam edeceği uyarısında bulunuldu. Raporda; Suriye, Libya ve Irak'taki durumun bölgedeki insani durum ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkisinin devam edeceği belirtildi.  

"ABD Doları'nın hegemonyası devam edecek"  

Raporda, bu yıl için "Güçlü ABD Doları'nın döviz piyasası üzerindeki hegemonyasının devam edeceği öngörülüyor" denildi. 

Avrupa'nın 2008'de başlayan küresel ekonomik kriz sonrasında toparlanmaya gitmeye devam ettiği ama Ukrayna krizi ve bazı riskler nedeniyle tekrar piyasalarda düşüş yaşanabileceği uyarısına yer verilen raporda, "Rusya doğalgazının Ukrayna üzerinden akışında yaşanacak muhtemel aksamaların, Avrupa Birliği'nin yeni üye ülkelerinin endüstrileri için hasar verici sonuçları olacaktır" ifadesine yer verildi.  
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.