23 °C

Boeing çalışıyor, AB sonuçları beklemekte kararlı

Boeing CEO'su, 737 Max uçuşlarının durdurulmasının havayolu şirketlerini zorladığının farkında olduklarını, kısa sürede yazılım güncellemesini çıkaracaklarını söyledi. EASA CEO'su ise tüm yanıtları elde edene kadar bu uçakların uçmasına izin vermeyeceklerini bildirdi.

Boeing çalışıyor, AB sonuçları beklemekte kararlı

737 Max 8 tipi iki uçağı birkaç ay arayla benzer şekilde düşen Boeing'in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Dennis Muilenburg, üzerinde çalıştıkları yazılım güncellemesi ve pilot eğitim programını kısa sürede açıklayacaklarını söyledi.

Konuya ilişkin açıklamasında Muilenburg, şöyle konuştu:

"Etiyopya Havayolları'nın 302 sefer sayılı ve Lion Air'in 610 sefer sayılı uçuşlarındaki trajik kayıplar, hepimizi çok derinden etkiledi. Halen devam eden soruşturmaya destek verirken, hem kaza ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak, hem de gelecekte bu tür trajedileri önlemek için tüm havayolu şirketleri, uluslararası kurumlar ve yetkililer ile yakın işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Lion Air 610 sefer sayılı uçak kazasından elde edilen bilgilere dayanarak ve yakın zamanda yaşadığımız Etiyopya Havayolları 302 sefer sayılı uçak kazası sonrasındaki soruşturmalar ışığında, 737 Max'ın uçuş emniyetinin tam olduğunu teminen gereken tüm adımları atıyoruz. 737 Max uçuşlarının durdurulmasının havayolu şirketleri ve yolcular için yarattığı yük ve zorlukların farkındayız ve bunu büyük üzüntüyle karşılıyoruz.

Etiyopya Havayolları kazası ile ilgili olarak, kokpit ses ve uçuş veri kayıt cihazlarından elde edilen bilgiyi incelemek ve değerlendirmek üzere yürütülen geniş kapsamlı çalışmalar hızla devam etmektedir. Ekibimiz, ilk günden bu yana soruşturmayı desteklemek ve teknik uzmanlık sağlamak üzere sahada görev yapmaktadır. Üzerinde çalışmakta olduğumuz 737 Max yazılım güncellemesi ve pilot eğitim programını çok yakında açıklayacağız."

"Çok derinlemesine inceleyeceğiz"

Bu arada Avrupa Birliği Havacılık Güvenlik Ajansı (EASA) CEO'su Patrick Ky ise, söz konusu uçakların uçuşuna yeniden izin vermeden önce Boeing tarafından yapılacak yazılım güncellemesini "çok derinlemesine" inceleyeceklerini bildirdi.

Ky, Avrupa Parlamentosu Ulaştırma Komitesi'nde yaptığı konuşmada, "Size garanti ederim ki, tüm sorularımıza kabul edilebilir yanıtlar bulana kadar bu uçakların uçmalarına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.