10 °C

Bulgaristan, dördüncü büyük bankasını kapatacak

Bulgaristan, Corporate Commercial Bank'ı kapatacağını açıkladı

Bulgaristan, dördüncü büyük bankasını kapatacak

SOFYA - Bulgaristan ülkenin dördüncü büyük bankası Corporate Commercial Bank'ı kapatacağını, bankanın sağlıklı operasyonlarını ise başka bir kuruluşa devredeceğini açıkladı.

Banka kapatılmasına neden olan olaylar geçen ay bankanın ana hissedarı Tsvetan Vassilev'in usulsüz işleriyle ilgili basında yer alan haberlerin ardından müşterilerin bankadan paralarını çekmeleriyle başladı.

Bankadan mevduat çıkışı başka bir bankaya da sıçrarken, hükümet bankaları desteklemek için 2.3 milyar dolar kaynak ayırdı.

Merkez bankası Corpbank'ın lisansının iptal edileceğini açıklarken, bankaya el konulmadan önce ana hissedarın bankadan para kaçırdığından şüphelendiklerine dikkat çekti.

Merkez bankasının bugün yayımlanan denetim raporunda Corpbank'ın 5.4 milyar leva kredi portföyünde 3.5 milyar leva (2.43 milyar dolar) tutardaki krediye dair belgelerin kayıp olduğu belirtilerek, belgelerin "büyük ihtimalle merkez bankası kayyum atamadan önceki günlerde yok edildiği" ifade edildi.

Kredi portföyünün önemli bir bölümünün ana hissedara bağlı kişi ve kurumlara verildiği görülüyor.

Bankanın iflası Bulgaristan'da 14 bankanın kapandığı 1996-1997 krizini akıllara getiriyor. Bulgaristan maliye bakanı Corpbank'ı kurtarma planı nedeniyle mali açığın gayrı safi yurtiçi hasılaya oranının bu yıl için hedeflenen yüzde 1.8'den yüzde 3'ün üzerine çıkarabileceğini belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.