5 °C

Cameron'ın 'onur listesi' basına sızdı

David Cameron'ın hazırladığı onur listesinde kendisine yakın isimlerin olduğu iddia edildi.

Cameron'ın 'onur listesi' basına sızdı

İngiltere'de geçen ay başbakanlık koltuğundan ayrılan David Cameron'ın, Kraliyet nişanına layık görülmesi çerçevesinde hazırladığı onur listesine, kendisine yakın isimleri eklediği iddia edildi.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Times, Cameron'ın onur listesinde yer verdiği 48 isimden bazılarının, kendi dönemindeki bazı başbakanlık çalışanları, Avrupa Birliği (AB) referandumu sürecinde ülkenin Birlik'te kalması yönündeki kampanyayı destekleyen kabinesindeki isimler ve kampanya bağışçıları ile o dönem liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti bağışçılarından oluştuğunu öne sürdü.

Times'ın sızdırdığı listeye göre, Cameron'ın başını çektiği, ülkenin AB'de kalması için yürütülen referandum kampanyasının önde gelen isimlerinden Will Straw, kumandanlık nişanına aday isim olarak listeye alınırken, Cameron'ın kampanyası ile Muhafazakar Parti'nin bağışçıları Ian Taylor ve Andrew Cook'un da şövalyelik nişanı için listeye uygun görüldüğü dikkati çekti.

Times, 24 başbakanlık çalışanının adının yer aldığı listede ayrıca, Cameron'ın kabinesindeyken Dışişleri Bakanlığı yapan Philip Hammond ile Savunma Bakanı Michael Fallon'un da şövalyelik için isimlerinin bulunduğunu yazdı.

Bu arada, İngiltere'deki bazı muhalefet partili siyasiler gelişmelere tepki göstererek, listedeki isimlerin Cameron tarafından ödüllendirilmek üzere seçildiği eleştirisini yöneltti.

Öte yandan, İngiltere Başbakanlığından konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Görevden ayrılan Başbakan'ın istifa onur listesi hazırlaması standarttır. Listede yer alan isimler, eski Başbakan'ın takdirine kalmıştır." denilerek, görevi Cameron'dan devralan İngiltere Başbakanı Theresa May'in, listeye müdahalede bulunmayacağı bildirildi.

Referandum sonrası istifa kararı almıştı

İngiltere başbakanlarının görevden istifa etmesiyle, onur listesi hazırlama hakkı doğuyor. Kraliçe II. Elizabeth tarafından onaylanan liste çerçevesinde, Başbakan'ın seçtiği isimler Kraliyet nişanları ile ödüllendiriliyor.

Ülkede, 23 Haziran'da yapılan AB referandumunda Birlik'ten ayrılma (Brexit) yönünde sonuç çıkmasının ardından, ülkenin Birlik'te kalmasından yana kampanya yürüten David Cameron görevini bırakacağını ilan etmişti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap