3 °C

Cibuti'ye askeri üs kuracak

Çin Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 10 bin askerin yerleşeceği Cibuti'deki üssün, bölgede Çin'in ekonomik çıkarlarını koruması ön görülüyor.

Cibuti'ye askeri üs kuracak

Çin Halk Cumhuriyeti kendi ülkesi dışındaki ilk askeri üssünü Afrika kıtasının doğusundaki stratejik konumuyla dikkatleri çeken Cibuti'ye kurmayı planlıyor. 

Üssün 2017 yılında faaliyete başlaması öngörülürken, Çin ordusuna mensup 10 bin deniz piyadesi konuşlandırılacak. Cibuti ve Çin kaynakları, daha önce, Çin'in bu ülkeye kurmayı planladığı askeri üs ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyorlardı. 

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Vu Çien, yaptığı açıklamada, Çin'in Cibuti'de askeri üs kurmak istediğini doğruladı. Vu Çien'in açıklamasının ardından Cibuti makamları da Çin ile aralarında görüşmelerin sürdüğünü artık saklamadan rahatça dile getiriyorlar.

Cibuti stratejik kesişme noktası 

Kurulacak üs, Akdeniz ile Hint Okyanusu'nu birbirine bağlayan Kızıldeniz-Aden Körfezi hattının geçiş noktasında yani Babu'l Mendeb Boğazı'nda yer alıyor. Çin Ordusu Cibuti'ye gelerek ayrıca Somali, Etiyopya ve Eritre'de de nüfuz edebilme imkanı yakalamış olacak. Cibuti'deki askeri üs, Çin'e Yemen'in iç siyasetine de etki edebilme olanağı sağlayacak.  

Çin, bölgeye kuracağı üssün, ısrarla deniz korsanlığına karşı savaş ve bölgede barış gücü misyonu sağlayan kuvvetlerin korunması misyonunu yerine getireceğini iddia ediyor. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.