CICA dönem başkanlığı için 'Türkiye' önerisi

Kazakistan Devlet başkanı, 2010'da sona erecek dönem başkanlığının bundan sonra Türkiye'nin üstlenmesi için öneride bulundu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ALMATI - Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansının (CICA) bundan sonraki dönem başkanlığını Türkiye'nin üstlenmesini önerdi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in Türkiye'yi temsil ettiği CICA 3. Dışişleri Bakanları Toplantısı, Kazakistan'ın Almatı kentinde başladı. Kazinform ajansının haberine göre, konferansın açılışında konuşan Nazarbayev, Kazakistan'ın 2002 yılından beri CICA'nın dönem başkanlığını yürüttüğüne ve bu görevinin 2010'da sona ereceğine dikkati çekerek, "Gelecek başkanlık için bizim önerimiz Türkiye. Türkiye bunun için en iyi aday" dedi. Nazarbayev, Türkiye'nin kuruluşa başından beri en etkin biçimde katıldığını, bu nedenle göreve en uygun aday olduğunu ifade etti. Almatı'daki toplantıda CICA Genel Sekterliğinin Almatı'dan yeni başkent Astana'ya taşınması kabul edilirken, Ürdün ve Bileşik Arap Emirlikleri tam üyelik, Katar ise gözlemci statüsü aldı.