14 °C

Çin'i enflasyon baskısı bekliyor

Çin Maliye Bakan Yardımcısı, küresel bolluk ve yükselen maliyetlerin enflasyonu yükselteceği görüşünde.

Çin'i enflasyon baskısı bekliyor

PEKİN – Çin Maliye Bakan Yardımcısı Li Yong, yükselen maliyetler ve küresel para arzındaki bolluktan dolayı Çin'i büyük bir enflasyon baskısının beklediğini ileri sürdü.

Li Yong,  bakanlığın internet sitesinde yayınlanan makalesinde, Çin'de mevcut enflasyonla ilgili durumun ciddi olduğunu ve daha önce dönemlere göre Tüketici Fiyat Endeksindeki (TÜFE) yükselişin daha ılımlı olmasına rağmen bunun üstesinden gelmenin zor olduğu görüşünü savundu.  Li, Çin'in enerji tasarrufu, çevre koruma, hammadde fiyatları reformu ve işçi ücretleriyle ilgili çabalarının maliyet artışından kaynaklanan enflasyon baskısına yol açacağını ifade etti. Çin'in ekonomide yeniden yapılanma döneminde bulunduğunu kaydeden Li, uzun sürecek bu dönemde yükselen fiyatların maliyetleri artıracağını belirtti.

Çin'deki enflasyonun gelişmiş ülkelerin gevşek para politikalarının yol açtığı likidite fazlasından kaynaklandığını savunan Li, Çin'in daha fazla borç verdiğini ve döviz rezervinin yığıldığını anlattı. Çin'de ocak ve şubat aylarında yüzde 4,9 düzeyinde gerçekleşen enflasyonun mart ayında yüzde 5 olduğu tahmin ediliyor.

Li, ihracattaki yavaşlayan artış, tüketimdeki ihtiyat ve yatırımlardaki belirsizliklerden dolayı, Çin ekonomisinin bu yıl fiyat artışı ve yavaş büyüme riskiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekti. Yuanın değerinin artmasından ve dış ticaret ortamının kötüye gitmesinden dolayı bu yıl Çin'in ihracatında görece büyük baskı beklediğini kaydeden Li, ABD doları ve Euronun değerlerindeki düşüşün Çin'in ihracatının gelişmesini köstekleyeceğini ve döviz rezervinin yönetimini zorlaştıracağını ileri sürdü.

Euro bölgesindeki krizin genişleyebileceği ve kötüleşebileceği uyarısında bulunan Çinli yetkili, bazı borç veren tarafların yükümlülüklerini yerine getirememeleri olasılığının dışlanmaması gerektiğini kaydetti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.