23 °C

Çin'de patlama: 44 ölü, 640 yaralı

Çin'de bir kimya tesisinde meydana gelen patlamada ölü sayısı 44'e, yaralı sayısı 640'a çıktı. Yaralıların 90'ının durumu ağır.

Çin'de patlama: 44 ölü, 640 yaralı

Çin'in doğusundaki Ciangsu eyaletinde Jiangsu Tianjiayi Chemical Co. Limited şirketine ait zirai ilaç üretimi yapılan kimya tesisinde meydana gelen patlamada ölü sayısı 44'e, yaralı sayısı 640'a yükseldi.

Patlamanın, çıkan yangın nedeniyle gerçekleştiği aktarılırken, yangının tesisin yanındaki diğer fabrikalara da yayıldığı belirtildi. Yangına 176 itfaiye aracı ve 1000 kadar personel müdahale ediyor.

Yaralıların hastanede tedavi altına alındığı ve bunlardan 90'ının durumunun ağır olduğu ifade edilirken şirketin üst düzey yetkililerinin de tedavi altında olduğu kaydedildi.

Patlamanın nedenine ilişkin soruşturma başlatıldı.

Tesisinin yakınında bulunan yerleşim bölgesi tahliye edilirken, bölgede 3 ilkokul ve bir kreş de yer alıyordu.

Diğer yandan, resmi ziyaret kapsamında İtalya'da bulunan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, patlamaya ilişkin tüm acil önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Jiangsu Tianjiayi Chemical Co. Limited şirketinin internet sitesindeki bilgilere göre 2007 yılında kurulan şirket 30'dan fazla yanıcı ve zehirli kimyasal üretimi yapıyor.