14 °C

Çin'in liman yatırımı Sri Lanka'da greve neden oldu

Sri Lanka'da bir limanın yüzde 70'lik hissesinin Çin'e verilmesi üzerine sendikalar grev kararı aldı.

Çin'in liman yatırımı Sri Lanka'da greve neden oldu

Sri Lanka'da hükümetin, bir limanın yüzde 70'lik hissesinin Çin'e verilmesini öngören anlaşmayı onaylaması üzerine sendikalar greve gidecek.

Hükümet, Çin'in inşa ettiği bir limanın yüzde 70'lik hissesinin Çin'e satışıyla ilgili uzun süredir askıda duran anlaşmayı dün onayladı.

Limanlar ve Gemicilik Bakanı Mahinda Samarasinghe, Çin şirketinin, doğu-batı gemicilik rotasının işlek noktalarından olan limana 1,2 milyar dolar yatırımda bulunacağını söyledi.

Hükümetin kararının ardından ülkede devlete ait petrol şirketinde görevli işçiler greve çıkma kararı aldı.

Ceylon Petrol Müşterek İşçiler Sendikasının Sözcüsü D.J. Rajakaruna, söz konusu anlaşmanın yanı sıra Çin'in limandaki 11 petrol deposunun işletmesini devralacağını, hükümetin ayrıca doğudaki bir limanda 99 deponun işletmesini Hindistan'a vermeyi planladığını ifade etti.

Grevden ötürü petrol dağıtımının düzenli yapılabilmesi için askerler görevlendirilirken, ülkede petrol istasyonlarında dün akşamdan bu yana uzun kuyruklar oluştu.

Sri Lanka'da ocak ayında Çin ile öngörülen bu ortaklığa karşı muhalifler tarafından protesto gösterileri düzenlenmişti.

Eski Devlet Başkanı Mahinda Rajapaksa'nın yönetimi sırasında Çin'in kredisiyle inşa edilen liman, Pekin yönetiminin, kendi sularından Basra Körfezi'ne uzanan hatta limanlar hattı oluşturma politikasının parçası olarak görülüyor.

Çin'in Sri Lanka'daki etkisi, Hint Okyanusu bölgesinin, stratejik arka bahçesi olduğunu düşünen Hindistan tarafından endişeyle karşılanıyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.