Çin'in yeni nesil destroyeri suya indirildi

Çin'in 055 sınıfı yeni nesil destroyerini suya indirdi. Hava ve deniz savunma ekipmanları ile donatılan 10 bin tonluk savaş gemisi test aşamasına geçti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Çin'in yerli tasarım ve üretim yeni nesil destroyeri, ülkenin doğusundaki Şanghay kentinde suya indirildi.

Jiangnan Shipyard Group firması tarafından üretilen 10 bin tonluk yeni nesil destroyer, hava ve deniz savunma ekipmanları ile donatılarak test aşamasına başladı.

Çin donanmasının modernizasyonu için kilit öneme sahip olduğu belirtilen gemi, daha küçük ebatlı 052D sınıfı füze güdümlü destroyerlerin yerini alacak yeni tip 055 sınıfı destroyer olarak görülüyor.

Donanma, geçen yıl destroyer, korvet ve güdümlü füze fırkateynlerinin de aralarında bulunduğu 18 yeni savaş gemisini envanterine aldığını duyurmuştu.

Güney Çin Denizi'ndeki egemenlik tartışmaları

Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalar üstünde hava üssü ve sivil tesisler inşa ederek ihtilaflı sulardaki konumunu güçlendirmeye çalışan Pekin yönetimi, başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın aralarında bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

ABD yönetimi, ihtilaflı Güney Çin Denizi'nin, seyrüsefer özgürlüğüne sahip uluslararası sulara dahil olduğunu ileri sürerek bölgeye askeri unsurlar gönderiyor. ABD yetkilileri, tartışmalı sulardaki yapay adalarda tesis inşa eden Çin'e "uluslararası hukuku ihlal ederek bölgeyi askerileştirdiği" suçlamasında bulunuyor.

ABD, Pekin yönetiminin komşularıyla egemenlik ihtilafları yaşadığı Güney Çin Denizi'ne sıklıkla donanma gemilerini göndererek devriye faaliyetleri yapıyor.