9 °C

Çinli şirketler 'sessiz koyun' olmamalı

Çin-ABD ticaret müzakerelerinde yeni gelişmeler kaydedildiğini söyleyen Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, diğer taraftan ABD'nin Huawei'ye karşı tutumunu eleştirdi ve "şirketlerin 'yasal silahlarını' kullanmasını ve 'sessiz koyun' olmamasını destekliyoruz" dedi.

Çinli şirketler 'sessiz koyun' olmamalı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, devam eden ticaret müzakereleri ve ABD'nin Huawei'ye karşı tutumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çin ve ABD arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 630 milyar doları geçtiğini belirten Vang, "Son zamanlarda Çin-ABD ticaret müzakerelerinde yeni gelişmeler kaydedildi. Bu iki ülkeden tüm çevrelerin ve uluslararası toplumun beğenisini topladı" diye konuştu.

Vang, Çin-ABD ilişkileri tarihinde iş birliği ve sürtüşmenin var olduğunu belirterek, "Ancak biz öteden beri iş birliğinin farklılıklardan daha büyük olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Yargı vakası değil, aksine kasıtlı siyasi baskı"

Çinli teknoloji şirketi Huawei'in Mali İşler Direktörü Ming Vancou'un iade süreci ve ABD'nin Huawei'in bazı ürünlerine yasak getirmesine de değinen Vang, "Son zamanlarda Çinli belirli kişi ve şirketleri hedef alan eylemler basit bir yargı vakası değil, aksine kasıtlı siyasi baskı" değerlendirmesini yaptı.

Çin hükümetinin şirketlerini ve vatandaşlarını korumak için gerekli tüm önlemleri alacağını ve yasal çıkarlarını kararlılıkla koruyacağını belirten Bakan Vang, "Ayrıca ilgili şirket ve kişilerin kendi çıkarlarını korumak için 'yasal silahlarını' kullanmasını ve 'sessiz koyun' olmamasını destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bugün korumamız gereken şey sadece bir şirketin çıkarları değil ayrıca bir ülkenin, bir halkın makul gelişme hakkı" diyen Vang, ilgili taraflara tüm ülkelerin şirketlerine adil yaklaşması ve ön yargıyı terk etmesi çağrısında bulundu.

Huawei Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Dönüşümlü CEO'su Guo Ping dün yaptığı açıklamada, ABD senatosunun şirketin ürünlerine yönelik yasağı destekleyecek bir kanıt sunamadığını belirtmiş ve Texas'taki bir federal mahkemede ABD hükümetine dava açtıklarını duyurmuştu.

Guo ayrıca, söz konusu yasağın hem hukuksuz hem de Huawei'in adil rekabetine engel olduğunu dile getirerek, nihayetinde ABD halkına zarar vereceğini vurgulamıştı.

Çin, KOBİ'ler için 4 maddelik plan açıkladıÇin, KOBİ'ler için 4 maddelik plan açıkladı

Çin'in ihracatında üç yılın en sert düşüşüÇin'in ihracatında üç yılın en sert düşüşü

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap