20 °C

Çipras: Ay sonunda anlaşma sağlanır

Yunanistan Başbakanı Çipras, "Her şeye rağmen bu ay sonunda anlaşma sağlanacağında son derece iyimserim." dedi.

Çipras: Ay sonunda anlaşma sağlanır

Yunanistan Başbakanı Çipras, AB ile yaşanan sürtüşmeye rağmen reformlar konusunda anlaşma sağlanacağına inandığını söyledi. 

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ülkesinin kreditörlerle emeklilik sistemi ve istihdam reformu konusunda görüş ayrılığı olmasına rağmen, Nisan sonuna kadar hükümetin kreditörlerle anlaşacağı konusunda "son derece iyimser" olduğunu söyledi. 

İstihdam, emeklilik, KDV ve özelleştirmede uzlaşamadılar

Reuters'ın sorularını yazılı olarak cevaplayan Çipras, kreditörlerle hükümet arasında müzakerelerin başlamasından bu yana vergi toplanması, yolsuzluk ve vergi yükünü ödeme kabiliyeti daha yüksek olanlara dağıtma gibi konularda tarafların uzlaştığını ifade etti. Çipras, buna karşılık Yunan hükümeti ve kreditörlerin, istihdam ve emeklilik reformu, katma değer vergisi ve özelleştirme konularında uzlaşamadığını belirtti. Çipras kamunun varlık satışlarına özelleştirme demekten kaçınarak, "kamu varlıklarının geliştirilmesi" olarak niteledi. 

Kritik tarih: 24 Nisan

Çipras'ın açıklamaları öncesinde, Avrupa ülkeleri nakit sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Yunanistan'ın ihtiyaç duyduğu mali yardımı gelecek hafta alması olasılığının düşük olduğunu belirtmiş ve Yunanistan'ın borçlarında temerrüte düşebileceğine işaret etmişlerdi. Çipras'ı en sert eleştirenlerden Almanya Maliye Bakanı dün anlaşmaya nasıl varılacağına dair yetkililerin "hiçbir fikri olmadığını" ifade ederek, 24 Nisan'da yapılacak Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısına kadar bir anlaşma sağlanacağı beklentilerini zayıflatmıştı. 

Çipras Reuters'a açıklamalarında, "Birbirine zıt görüşler, basına tuhafça sızdırılanlar ve diğer taraftan son günlerde gelen açıklamalara rağmen bu ay sonunda anlaşma sağlanacağında son derece iyimserim. Çünkü Avrupa'nın görüş ayrılıklarına rağmen birlikte yaşamayı ve ilerlemeyi öğrendiğini biliyorum" dedi. Yunan Başbakanı Avrupa'nın "ahlaki olmayan kaba mali şantaj" değil, "farlılıkları aşmak" ve "istikrar" yolunu seçeceğine inandığını belirtti. Piyasalardan borçlanamayan ve mali yardımı askıya alınan Yunanistan'ın nakit kaynakları giderek azalıyor. Ülke Mayıs ayında borçlarını ödemek ile maaşları ödemek arasında bir seçim yapmak zorunda kalabilir.