27 °C

Çipras'ı yerden yere vurdu

Yunanistandaki referandum sonrası sürpriz biçimde maliye bakanlığından istifa eden Varoufakis,Yunanistan'ın kreditörlerle vardığı anlaşmaya ilişkin "Biz bunun için mi iktidar olduk?" dedi.

Çipras'ı yerden yere vurdu

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, AB ile el sıkıştı ama ağır şartlar nedeniyle partisinden de büyük eleştiriler alıyor. Son tepki eski maliye bakanı ve yakın arkadaşı Varoufakis'den geldi. 

Yunanistan’da referandum sonrası 'yüzde 61’lik hayır' oylarına rağmen Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Yanis Varoufakis, AB ile yapılan anlaşmayı ve Başbakan Aleksis Çipras’ı çok sert sözlerle eleştirdi. 

"Bunlar yaşanmasın diye oy istedik"

Varoufakis şöyle konuştu: “Bu anlaşma aşırı sağın yükselişini beraberinde getirecek. Bu bir yardım antlaşması değil. Bu bir Versailles Antlaşması. (1. Dünya Savaşı sonrası Almanya ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan çok sert anlaşma, Almanya’da Nazilerin iktidara gelmesini sağlayan süreci ortaya çıkarmıştı) Troyka, son altı yılda aleyhlerine söylenen herşeyi Çipras’a yedirmeye kararlı, yedirmeye de başladı. Bu ekonomiyle alakalı değil. Bu tamamen Avrupa’yı yeniden şekillendirmekle alakalı. Çipras da aslında bunun farkında. Biz yola çıkarken iktidara gelirken bunlar olmasın diye oy istemiştik.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap