13 °C

Coca Cola’dan Filistin’e 20 milyon dolarlık yatırım

Coca-Cola, Filistin’deki 4’üncü fabrikasını Gazze’deaçıyor. 20 milyon dolar yatırım ile Ekim 2015’te üretime başlanacak fabrikada 300 Filistinli’ye iş imkanı sağlanacak

Coca Cola’dan Filistin’e 20 milyon dolarlık yatırım

YENER KARADENİZ / RAMALLAH

Filistin’deki 3 fabrika yatırımı ile ülkenin en büyük yabancı yatırımcısı olan Coca-Cola, 20 milyon dolar yatırım ile ülkedeki 4. fabrikasını Gazze’de açıyor. Coca-Cola ürünlerinin Filistin’deki şişeleme ve dağıtımını yapan National Beverage Company’nin (NBC) kendisi de Filistinli olan Genel Müdürü İmad Hindi, yeni fabrika’da ekim ayı itibari ile üretimin başlayacaklarını söyledi. Ramallah’ta basın mensupları ile bir araya gelen İmad Hindi, şu anda 500 olan çalışan sayısının da yeni yatırım ile birlikte 800’e çıkacağını söyledi. Coca Cola, Filistin’de şu anda Ramallah, Tulkarim ve Jericho şehirlerinde olmak üzere 3 fabrikada üretim gerçekleştiriyor. Yeni fabrikanın inşaatına 2014’ün başından bu yana devam eden Coca Cola, ülkeye NBC ile birlikte 1998’de adım atmış. İmad Hindi, 47 kişilik ekip ile başladıkları yolculukta şu anda dolaylı olarak 8 bin kişiye istihdam sağlar duruma geldiklerini, yolculuğa başladıkları 47 kişilik ekibin de hala işlerine devam ettiğini belirtti. 

Filistin’deki en büyük 3. işveren Coca-Cola 

Hindi’nin verdiği bilgilere göre 4.6 milyon nüfuslu Filistin’de Coca-Cola’nın gazlı içecek pazarındaki payı yüzde 86. Bu oran tüm Ortadoğu Bölgesi’nde en yüksek pazar payı anlamına geliyor. Coca-Cola’nın buraya yatırım yapan ilk ve en büyük global şirket olmanın yanı sıra, başka yatırımlar için de kapıları açan özelliğe sahip olduğunu söyleyen Hindi şöyle konuştu: “Şu anda Filistin’de en büyük 3. işveren ve en büyük 5. yatırımcı durumundayız. Yeni fabrika ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. NBC olarak biz Filistin’deki rolümüzü sadece istihdam ve yatırımla sınırlı görmüyoruz. Edindiğimiz global bilgi birikimimizi diğer Filistinli şirketlerle de paylaşarak onlara destek oluyoruz. Özellikle satış ve pazarlama konusundaki deneyimlerimizi, küçük ölçekli Filistinli şirketleri desteklemek için kullanıyoruz.” Cola-Cola kendi sistemi içinde gösterdikleri sonuca göre şişeleyicilerini ödüllendiriyor. Bu kapsamda NBC, Avrasya ve Afrika bölgesi’nin en başarılı üreticisi ödülünü de almış. Şirket, kadın istihdamına da öncelik veriyor. 

20 bine yakın çocuğa yardım eli 

Coca-Cola bulunduğu her ülkede olduğu gibi Filistin’de de sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyor. Bu kapsamda 20 bine yakın çocuğa okulda bilgisayara erişiminden okul malzemelerine teknoloji laboratuvarlarından fiziksel aktivitelere kadar önemli desteklerde bulunmuş. Gerçekleştirdikleri destekleriden birinin de Türkiye’ye eğitim için gönderdikleri Filistinli üniversite öğrencileri olduğunu anlatan İmad Hindi, “Coca- Cola Vakfı ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle her yıl seçtiğimiz öğrencileri 1 yıl için Bilkent Üniversitesi’ne gönderiyoruz. Devlet hatsaneleri içinde çocuklar için çocuk kütüphanesi yapıyoruz. Fiziksel aktivite odaklandığımız aktivitelerden biri. NBC’nin 2006’da kuruluşuna yardımcı olduğu Filistin kadın futbol takımı, bölge turnuvasında ikinci olma başarısına imza attı. NBC, okul sonrası futbol programları sağlayan sivil toplum kuruluşu PACES ile işbirliği yaparak ve 10 bin erkek ve kız öğrenciye ulaştı. Sponsoır olduğumuz kadın voleybol kulübü şampiyon oldu” diye konuştu.

Kendi işini kurmak isteyen kadınlara destek verecek

Bölgenin ilk kanser merkezine de destek veren Coca-Cola, ayrıca kendi işini kurmak isteyen kadınlar için de proje gerçekleştiriyor. Hindi, bu konuda şu bilgileri verdi: “Gazze’de kadınlara yönelik proje başlayacağız. Kendi girişimlerini hayata geçirmek isteyen kadınlara fon toplamaya yönelik bir projeye bu. Pilot olarak 50 kadınla başlayacağız. Pilottan sonra aşama aşama hayata geçireceğiz bu programı.” Coca- Cola, ayrıca 2018’e kadar tüm elektrik tüketiminin yarısını güneş enerjisinden sağlamak için de çalışmalar yapıyor. Ayrıca suların arıtılması ve çevredeki köylere su sağlayacak sistem üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap