19 °C

"Çoklu ticaret desteklenmeli"

Çin Devlet Başkanı Şi, BRICS zirvesinde yaptığı konuşmasında, ekonominin kapsayıcı bir şekilde küreselleşmesi için çoklu ticaret sisteminin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Çoklu ticaret desteklenmeli

Çin'in Şiamın kentinde düzenlenen ve 3 binden fazla basın mensubunun takip ettiği BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin,Güney Afrika) Liderler Zirvesi çerçevesinde "Gelişmekte olan Ülkeler ve Yükselen Pazar Ekonomileri Diyalog Toplantısı" Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başkanlığında toplandı.

Şi, toplantıya katılan Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma ve BRICS Plus kapsamında davet edilen Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, Tayland Başbakanı Prayuth Çan-oça, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Gine Devlet Başkanı Alpha Conde, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'a hitap etti.

Diyalog toplantısında yaptığı konuşmada gelişmekte olan ülkeler ve yükselen pazar ekonomileri arasındaki dayanışma ve işbirliğini artıracağından emin olduğunu söyleyen Çin Devlet Başkanı Şi, gelişmekte olan ülkelerin dünyanın zorlu koşullarına karşı dayanışma işbirliği içinde olması gerektiğine dikkati çekti.

Şi, konuşmasında küresel ekonomiye işaret ederek, dünya ekonomisinin açık ve kapsayıcı nitelikte olmasını beklediklerini aktardı. Şi, ekonominin kapsayıcı bir şekilde küreselleşmesi için çoklu ticaret sisteminin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Güney-Güney İş birliğine 500 milyon dolar yardımı

Şi, Pekin yönetiminin gelişmekte olan ülkelerin sürdürülebilir kalkınmaya yönelik hedeflerine yardımcı olmak için Çin-Birleşmiş Milletler (BM) Barış ve Kalkınma Fonu, Güney -Güney İşbirliği Yardım Fonu gibi fonları teşvik ettiğini belirterek, Güney-Güney İş birliği Yardım Fonu'na ülkesinin 500 milyon dolar tahsis edeceğini ifade etti.

Şi, ayrıca deneyim ve bilgi paylaşımını artırmak için, gelişmekte olan ülkelerden 40 bin kişiye Çin'de eğitim verileceğini kaydetti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap