8 °C

Danimarka ve İsveç sınır kontrollerine başladı

Sığınmacı sayısını kontrol altında tutmak isteyen Danimarka ve İsveç, sınırda kontrollere başladı.

Danimarka ve İsveç sınır kontrollerine başladı

Danimarka, sığınmacı krizini kontrol etmek için Almanya sınırında, İsveç ise Danimarka sınırında pasaport ve kimlik kontrollerine başladı.

 

Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen, basın toplantısında, sığınmacı krizini kontrol altına almak için Danimarka sınır kuvvetlerinin Almanya'dan gelen tren, otobüs ve feribotlarda pasaport ve kimlik kontrollerine başladığını söyledi.

Başbakan Rasmussen, Almanya'dan gelen ve sınırda durdurulan sığınmacıların ilticalarının kabul edilmeyeceğini belirtti.

Yolcu başına 600 euro ceza

Sığınmacı sayısını kontrol altına amaçlayan İsveç de Danimarka sınırında pasaport ve kimlik kontrolleri başlattı. İsveç Altyapı Bakanı Anna Johansson, Danimarka'dan İsveç'e otobüs, feribot ve trenlerle yolcu taşıyan şirketlerin kimlik kontrolü yapmadığının tespit edilmesi durumunda, yolcu başı 600 euro ceza vereceklerini bildirdi.

İsveç demiryolu şirketi SJ ise Danimarka seferlerini bugünden itibaren durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili AA'ya açıklamada bulunan İsveç demiryolu şirketi SJ'nin basın sözcüsü Malin Hultgren, hükümetin 17 Aralık'ta aldığı Danimarka-İsveç arası kimlik kontrolünü SJ çalışanlarının üzerine "yıkması" nedeniyle Stockholm-Kopengag seferlerini durdurduklarını söyledi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.