13 °C

Dışişleri'nden 'İncirlik' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İncirlik Üssü'nün kullanmasına ilişkin,"Gerekli görüldüğü takdirde her an kullanılabilir" dedi.

Dışişleri'nden 'İncirlik' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD'nin Türkiye'deki üsleri kullanmasına yönelik Bakanlar Kurulu kararının imzaya açıldığını ve İncirlik Üssü'nün her an açılabileceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, IŞİD'e karşı operasyonlarda Türkiye'deki hava üslerinin ABD ve bazı koalisyon ülkeleri tarafından kullanılmasına imkan tanıyan Bakanlar Kurulu kararının tekemmül ettiğini, İncirlik Hava Üssü'nün her an kullanılmaya başlanabileceğini söyledi.

Sözcü Bilgiç, bakanlıkta yaptığı olağan basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Suriye'deki durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini belirten Bilgiç, Türkiye'de yaklaşık 2 milyon sığınmacı bulunduğunu, bunların 1,7 milyonunu ise Suriyelilerin oluşturduğunu, bu insanların ülkelerine dönmeyi beklediklerini ifade etti.

Suriyelilerin ülkelerine dönmelerine imkan tanıyacak koşulların sağlanması konusunda ABD ile mutabakata varıldığını hatırlatan Bilgiç, mutabakatla ilgili imzaya açılan Bakanlar Kurulu kararı sürecinin tamamlandığını kaydetti.

Mutabakat çerçevesinde kullanıma açılacak üsler ve üsleri kullanacak koalisyon ülkeleriyle ilgili soru üzerine, Bilgiç, her iki konuda da kararı ABD ile vereceklerini belirtti.

Bilgiç, üslerin ne zaman kullanılmaya başlanacağına ilişkin soru üzerine ilgili Bakanlar Kurulu kararının "tekemmül ettiğini" belirterek, "İncirlik, gerekli görüldüğü takdirde her zaman, her an kullanılabilir" dedi.

Sözcü Bilgiç, konuyla ilgili askeri makamların gerekli temasları yürüttüğüne işaret etti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap