10 °C

Draghi: Yunanistan ile çok kısa zamanda anlaşma sağlanmalı

Avrupa Merkez Bankası(ECB) BaşkanıDraghi, "Yunanistan ile çok kısa zamanda sağlam, güvenilir bir anlaşmaya varılması gerekiyor." dedi.

Draghi: Yunanistan ile çok kısa zamanda anlaşma sağlanmalı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, Avrupa Parlamentosu'na hitaben yaptığı konuşmada, Yunanistan ile kreditörlerinin kısa süre içinde temelleri sağlam bir mali yardım anlaşmasına varması gerektiğini ve Yunan bankalara likidite yardımının süreceğini söyledi. Draghi, yaptığı konuşmada, "Yunan bankaları borçlarını geri ödeyebilir durumda ve yeterli teminatları olduğu sürece likidite (yardımı) almaya devam edecek" dedi.

Draghi ayrıca, "Ancak Yunan hükümeti piyasadan borçlanamıyorsa, ECB'nin sağladığı likidite AB kurallarında belirtildiği üzere hükümetin finansmanında kullanılamaz" denildi.
              
Yunanistan ile kreditörleri arasında hafta sonunda devam eden reform karşılığı mali yardım müzakereleri sonuçsuz kaldı. Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na 1.6 milyar euro ödeyeceği ay sonundan önce anlaşmaya varması gerekiyor.
              
Son göstergelerin euro bölgesinde ekonomik toparlanmanın ılımlı hızda sürdüğüne işaret ettiğini söyleyen Draghi, enflasyonun önümüzdeki aylarda düşük kalmasını, yılın sonu gibi yükselmesini beklediklerini kaydetti.
              

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap