24 °C

Dünyanın en yaşanabilir kenti

Dünyanın en yaşanabilir kentinin Avusturya'nın başkenti Viyana olduğu açıklandı.

Dünyanın en yaşanabilir kenti

Uluslararası insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer'in internet sitesinde yayınlanan 2015 Küresel Yaşanabilirlik ve Yaşam Kalitesi Raporu’nda, dünya genelinde 230 kent siyasi istikrar, sağlık sistemi, eğitim, suç oranları, güvenlik ve ulaşım kriterleri bakımından değerlendirildi. 

Değerlendirmenin ardından oluşturulan listenin başına 1,7 milyon kişinin yaşadığı Viyana oturdu.

Gelişmiş ulaşım ağı nedeniyle yaşam koşullarının daha rahat olduğu Viyana, zengin kafe kültürü, sarayları, kültür ve sanat hayatı ile turistlerin en fazla dikkatini çeken başkentlerden biri olarak gösteriliyor.

Listede, Viyana'yı sırasıyla İsviçre'nin Zürih, Almanya'nın Münih, Dusseldorf ve Frankfurt şehirleri ile Kanada'nın Vancouver kenti takip ediyor. Avrupa'dan yedi kentin bulunduğu listede Yeni Zelanda, Avustralya ve Kanada'dan kentler de yer alıyor.

Mezhep çatışmaları nedeniyle iç karışıklığın yaşandığı Irak'ın başkenti Bağdat listenin son sırasında bulunuyor.

Mercer'in raporunda, "yükselen şehirler" arasında ise Güney Kore'den Cheonan, Güney Afrika'dan Durban, Tayvan'dan Taichung, Polonya'dan Wroclaw, Brezilya'dan Manaus, Hindistan'dan Haydarabad, Çin'den Chongqing ve Şian ile Peru'dan Pune gösterildi.

Mercer, devlet kurumlarına ve uluslararası şirketlere yatırım araştırmaları konusunda yardımcı olmak için her yıl ülkeleri belli kriterleri göz önüne alarak mercek altına alıyor. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap