Dünyanın konuştuğu fotoğrafın hikayesi

Bir anda internet üzerinde tüm dünyaya yayılarak duygu dalgası yaratan Suriyeli çocuğun fotoğrafını çeken Türk fotoğrafçı anlattı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İnternette binlerce kişi, ellerini teslim olmuş gibi kaldıran Suriyeli çocuğun bu fotoğrafını paylaştı.

Türk fotoğrafçı Osman Sağırlı'nın çektiği fotoğrafı paylaşanlar, bir silahın namlusuna bakar gibi görünen kız çocuğunun gözlerindeki korkudan etkilendi. Tabii çocuk, namluya değil fotoğraf makinesine bakıyordu. Fotoğraf, geçen hafta Gazzeli foto muhabiri Nadiye Ebu Şaban tarafından Twitter'da paylaşıldı.

11 bin kez retweet'lendi

Sosyal medyada bir anda yayıldı. Fotoğrafın altındaki yorumlarda, "Şu anda ağlıyorum", "Son derece üzgünüm" ve "İnsanlık sınıfta kaldı" gibi yorumlar yer aldı.Twitter'de 11 bin kez retweet'lenen fotoğraf Cuma günü Reddit'te paylaşılınca yeni bir duygusallık dalgası daha geldi. Fotoğraf 5 bin beğeni, 1.600 yorum aldı.

Twitter ve Reddit'te yayımlandıktan sonra bazı yorumlarda fotoğrafın sahte ya da mizansen olduğu öne sürüldü.
Birçok kişi fotoğrafı kimin çektiğini ve neden isimsiz yayımlandığını soruyordu.

Ellerini neden kaldırdı?

Ebu Şaban fotoğrafı kendisinin çekmediğini ancak kimin çektiğini de bilmediğini yazdı.Fotoğraf paylaşım sitesi Imgur'da bir gazete küpüründen fotoğrafın izi bulundu.

"Kız değil oğlan"

Burada fotoğrafın gerçek olduğu ve 2012 yılı civarında çekildiği, çocuğun da aslında kız değil oğlan çocuğu olduğu yazılıydı.Fotoğrafı çeken kişinin adının Osman Sağırlı olduğu belirtiliyordu.

BBC Trending, şimdi Tanzanya'da çalışan Sağırlı ile konuştu. Çocuk, Hudae adlı dört yaşında bir kız çocuğuydu. Fotoğraf geçen Aralık'ta Suriye'deki Atma mülteci kampında çekilmişti.

Hudae, Türkiye sınırına 10 kilometre mesafedeki kampa annesi ve iki kardeşiyle gelmişti. Evleri 150 kilometre uzaklıktaki Hama'daydı. Sağırlı, "Tele lens kullanıyordum. Silah sandı. Fotoğrafı çektikten sonra korktuğunu fark ettim. Çektiğim fotoğrafa baktım, dudaklarını ısırmıştı ve ellerini kaldırmıştı. Normalde çocuklar fotoğraf makinesi görünce kaçar, yüzünü kapatır ya da gülümserler" diyor.

25 yıldır Türkiye gazetesinde çalışan Sağırlı, "kamptaki insanların yaşadıklarının çocuklara bakarak daha iyi anlaşıldığını, çocukların duygularını tüm masumiyetleriyle yansıttığını" söylüyor.

Fotoğraf ilk kez Türkiye gazetesinde Ocak ayında yayımlandı.Türkiye'de sosyal medyada o dönem büyük ilgi gören fotoğraf, şimdi de Batı'da paylaşılıyor.

Etiketler