Ebola salgını, 2015'te de devam edebilir!

Hastalığa yol açan virüsü keşfeden bilim adamı Piot, salgının gelecek yılın sonuna kadar devam edebileceği uyarısında bulundu

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Batı Afrika'yı etkisi altına alan Ebola salgının, 2015 yılı sonuna kadar kontrol altına alınmasının mümkün olmadığı bildirildi. 

Hastalığa yol açan virüsü 1976'da keşfeden Belçikalı bilim adamı Prof. Dr. Peter Piot, Batı Afrika ülkelerinden Gine, Liberya ve Sierra Leone'de binlerce kişinin ölümüne neden olan salgının gelecek yılın sonuna kadar devam edebileceği uyarısında bulundu.  

Sierra Leone'daki çalışmalarını tamamlayan Piot, Ebola virüsünü karşı aşı geliştirilmesinin zaman alacağına dikkati çekti.  

Salgından şimdiye kadar en fazla Liberya'nın etkilendiğini anımsatan Piot, vaka sayısının arttığı Sierra Leone'de de birkaç hafta içinde salgının şiddetlenebileceğini söyledi.  

Hala kontrol altına alınamayan virüsle mücadelenin sürdüğüne işaret eden DSÖ, Ebola virüsünden Liberya'da 3 bin 346, Sierra Leone'de 2 bin 477 ve Gine'de de bin 550 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.  

Son bir haftada Ebola virüsünün yol açtığı  viral hemorajik ateşten ölümlerin yüzde 80'i Sierra Leone'de kaydedilmişti.  

Etiketler