22 °C

Ebola salgını nedeniyle bir milyon kişi karantinada

DSÖ Sözcüsü Fadela Chaib, Ebola salgını nedeniyle bir milyon kişinin karantinada olduğunu bildirdi

Ebola salgını nedeniyle bir milyon kişi karantinada

CENEVRE - Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Fadela Chaib, Ebola salgını nedeniyle bir milyon kişinin karantinada olduğunu bildirdi. 

Chaib, DSÖ'nün Ebola salgınının görüldüğü ülkelerdeki ilgili kuruluşlar ile işbirliği yaparak hastaların virüsü başka bölgelere taşımamasını sağlamaya çalıştığını belirtti.

Bu ülkelerdeki hükümetlerin salgının yaygın olarak görüldüğü yerlerde karantina alanları oluşturduğunu ifade eden Chaib, böylece insanların ülkenin başka bölgelerine seyahat etmelerinin engellendiğini kaydetti.

Ancak karantinada tutulan insanların yiyecek ve temiz su gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması gerektiğine işaret eden Chaib, DSÖ'nün, Birleşmiş Milletler (BM), özellikle de Dünya Gıda Programı (WFP) ile birlikte çalışarak bu insanların ihtiyaçlarının karşılanması için çaba sarf ettiğini belirtti.

Chaib, "Dünya Gıda Programı, Gine, Liberya ve Sierra Leone'deki karantina bölgelerinde tutulan bir milyon kişiye yiyecek dağıtımı yapacak" dedi.

Gıdaların hastaların bulunduğu hastaneler ile  karantina altında tutulan ve gıda almak için evlerini terk edemeyen insanlara dağıtılacağını bildiren Chaib, düzenli gıda yardımı yapmanın insanların gereksiz biçimde hareket etmelerini engelleyeceğini kaydetti.

Chaib, "İnsanlara yardım etmeden onları karantinada tutamazsınız" ifadelerini kullandı.

DSÖ, herhangi bir kanıtlanmış tedavi yöntemi ve aşısı bulunmayan Ebola salgınıyla mücadele için küresel kamu sağlığı acil durumu ilan etmiş ve salgınla mücadelede deneysel ilaçların kullanılmasının etik olduğunu açıklamıştı.

Hastalığa yakalananların ölüm riskinin çok yüksek olduğu Ebola'ya yol açan virüs, hastaların vücut sıvıları yoluyla yayılıyor. Virüs, bugüne kadar daha çok hastayla temasa geçen yakınlarına, ölen hastaları yıkayan ve gömenler ile hastalara müdahale ederken yeterli önlem almayan sağlık personeline bulaştı.

DSÖ, yaptığı yazılı açıklamada, 16 Ağustos'a kadar 2 bin 240 yeni Ebola vakası tespit edildiğini ve bin 229 kişinin bu hastalık dolayısıyla hayatını kaybettiğini belirtmişti.  DSÖ verilerine göreEbola salgınında Liberya'da 466, Gine'de 394, Sierra Leone'de 365 ve Nijerya'da da 4 kişi hayatını kaybetti.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap