Ebola salgını nedeniyle okullar açılamadı

Batı Afrika ülkeleri Gine, Liberya ve Sierra Leone'de yeni eğitim-öğretim yılı, Ebola salgını nedeniyle belirsiz süre için ertelendi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TUNUS - Seçim tarihlerinin değişmesine, sınırların kapatılmasına neden olan Ebola salgını, şimdi de okulların açılmasına engel oldu. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF), Liberya ve Sierra Leone’de 3,5 milyondan fazla çocuğun Ebola virüsünün yayılması riskine karşı okuldan mahrum kaldığını açıkladı. 

Nijerya hükumeti, 26 Ağustos’ta yaptığı açıklamada okulların açılışın 13 Ekim’e ertelendiğini belirtmiş, daha sonra da salgına karşı alınan yoğun önlemler sayesinde okulların 22 Eylül'de açılmasına karar verildiğini duyurmuştu. 

Salgının etkili olduğu bir diğer ülke olan Sierra Leone’de ilkokul ve ortaokulların durum düzelene kadar kapalı kalacağı açıklanmıştı. 31 Temmuz’da okulları kapatma kararı alan Liberya hükümet ise açılış tarihi konusunda hala bir tarih belirlemedi.

UNİCEF ve Liberya Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları için radyoda yayınlanacak eğitim programları hazırladı. Hazırlanan programın, 29 Eylül’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Gine’de de okulların açılışı, ileri bir tarihe ertelendi. 

UNİCEF yetkililerinden Najwa Mekki, yetkililerin okullarda lavabo ve su konusunda altyapının sağlanması için beklediklerini vurguladı.

Ebola salgını, Batı Afrika'da son dokuz ayda 2 bin 600'den fazla kişinin ölümüne neden oldu. 

Etiketler