13 °C

Ebola'ya karşı seferberlik çağrısı

Afrika Birliği Komisyon Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma, Ebola virusüne karşı mücadele için seferberlik çağrısında bulundu

Ebola'ya karşı seferberlik çağrısı

MALABO -Afrika Birliği Komisyon Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma, 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Ebola'dan etkilenen ülkelere, zirveye katılan ülkelerin daha fazla yardım etmesi gerektiğini belirterek, "Bu durumda kendimizi yalnız hissediyoruz. Ebola tehdidi yüzünden Afrika'ya durdurulan uçuşların tekrar başlamasını ve gemilerin limanlara tekrar gelmesini istiyoruz" dedi. 

Toplantıdan sonra Ebola ile ilgili brifing toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Zuma, Ebola'nın yerel değil küresel bir problem olduğuna dikkati çekerek, "Afrika'da sıtma gibi diğer hastalıklar da var ama en öldürücüsü Ebola ve hızla yayılıyor. Buna karşı mücadele etmemiz gerekiyor" diye konuştu. 

Ebola'nın yayıldığı Afrika ülkelerinin riskli görülerek dışlanması halinde, tüm kıtanın bir süre sonra kendini uluslararası alandan dışlanmış hissedeceğini dile getiren Zuma, Afrika ülkelerine Ebola ile mücadelede destek olunmasını istedi. 

Zuma, Afrika Birliği'nin Nijerya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne Ebola ile mücadele kapsamında bin yeni sağlık görevlisi göndereceğini de sözlerine ekledi. 

"Daha yapacak çok işimiz var"

2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nde Türkiye ile Afrika ilişkilerine değinen Afrika Birliği Komisyon Başkanı Nkosazana Dlamini-Zuma, ortaklıkta önceliğin Afrika halkının sağlığına yönelik yatırımlar olması gerektiğini ifade ederek, "Türkiye ile Afrika arasındaki işbirliği konularında birçok şey yapıldı ama daha yapacak çok işimiz var" ifadelerini kullandı.

Zuma,  tarafların yapacağı bilim ve teknoliji işbirliğinin, Türkiye'nin Afrika'ya yaptığı insani yardımlardan daha fazla önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.