21 °C

Eğitimdeki kayıplar GSYH’lerden 1,5 puan silecek

OECD, COVID-19 nedeniyle eğitim sistemlerinde yaşanan tahribatın ekonomilere uzun vadeli etkilerinin olacağını, yetkinliklerde yaşanan kayıpların ülkelerin gelecek GSYH’lerinden yüzde 1,5’lik payı eritebileceğini söylüyor.

Eğitimdeki kayıplar GSYH’lerden 1,5 puan silecek

HİLAL SARI

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) göre, pandemi nedeniyle dünya genelinde eğitim sistemlerinde yaşanan yetkinlik kaybı, yüzyılın geri kalanında ekonomilerin GSYH potansiyelini 1,5 puan düşürecek.

Örgütün “COVID-19’un Eğitime Etkileri” raporunda, bu etkinin gelecek 80 yılda ortalama bir ülkenin bugünkü GSYH’sinin yüzde 69’u kadar bir kayıp yaşanacağı anlamına geldiği belirtildi. Önceki gün yayımlanan raporda, COVID-19 önlemleri nedeniyle OECD genelinde öğrencilerin 7 ila 23 hafta yüz yüze eğitimden yoksun kaldığı vurgulanarak, bunun sadece ABD ekonomisinden uzun vadede 15,3 trilyon doları silebileceği öngörülüyor. Eğitimdeki kesintilerin bir sonraki öğretim yılına yayılması durumunda ise bu faturanın daha da ağırlaşabileceği belirtiliyor. Değişim programlarının sekteye uğramasının ise inovasyon ortamını olumsuz etkilemesi öngörülüyor. Rapora göre sınıfların kalabalık olmadığı ülkelerde ise direnç daha yüksek olacak.

Ekonomik refahta yaşanan bozulmaların, gelecek dönemde ülkelerin ekonomiye ayırdığı bütçeleri de azaltabileceği belirtilen OECD raporu “Okullar pandemi öncesi performansına hızla dönebilse bile, bu dönemde ülkelerin ekonomik refahı düşmeye devam edecek” diyerek, hükümetlerin ve özel sektörün eğitim harcamalarının kriz nedeniyle düşebileceği uyarısı yapıyor.

Eğitim harcamaları hız kesecek

“Kamu fonları sağlık ve sosyal refaha yönlendikçe, bazı ülkelerdeki kısa vadeli teşvik paketlerine rağmen eğitime yapılacak kamu harcamaları tehlikede” ifadeleri yer alan rapor, ekonomiler zayıfladıkça ve işsizlik arttıkça eğitime ayrılan bütçelerin daha da sıkışmasını öngörüyor. Öte yandan rapora göre, pandemi toplumun en kırılgan kesimlerinin dijital kaynaklara kısıtlı erişim nedeniyle eşitsizliği de artırdı.

Türkiye eğitim bütçesinde ortalamanın üzerinde

OECD genelinde hükümetlerin eğitime ayırdığı bütçenin toplam GSYH’deki payı ortalama yüzde 11. Ancak bu oran ülkeden ülkeye değişiyor. Eğitime ayırdığı bütçe ile listenin sonunda yer alan Yunanistan’da yüzde 7 olan bu pay, listede ilk sırada yer alan Şili’de yüzde 17. 42 ülkenin değerlendirildiği rapora göre Türkiye’de eğitime ayrılan pay yüzde 12 ile OECD ortalamasının biraz üzerinde. OECD’nin eğitim teknolojilerine hazır olma durumlarına ilişkin yaptığı bir araştırmasında ise Türkiye’deki öğretmenlerin bilişim teknolojilerini kullanarak online ders verme yetkinliklerinin de yine ortalamanın üzerinde olduğu belirtiliyor.

UNESCO: Üç öğrenciden sadece biri sınıfa dönüyor

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) yeni akademik yıl başlarken, ağustos ve eylül aylarında dünyadaki (okul öncesi, ilkokul ve lise) öğrencilerin sadece üçte birinin eğitime dönebildiğini duyurdu. UNESCO verilerine göre 155 ülkede 1,5 milyar öğrenciden 900 milyonu eğitime dönerken, bunların sadece 433 milyonunun yüz yüze eğitim yapılan sınıflara dönebildiği belirtiliyor. Akademik yılın ortasında olan 128 milyon öğrenciyle birlikte bu üç öğrenciden sadece birinin okullara dönebileceği anlamına geliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap