"El konulan milyarlarca dolar, kalkınma projelerine harcanacak"

Suudi Arabistan'da onlarca prens ve iş adamının gözaltına alındığı yolsuzlukla operasyonunun ana dalgasının sona erdiği ve el konulan milyarlarca doların ekonomik kalkınma projelerine harcanacağı bildirildi.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Suudi Arabistan'da geçen ay başlayan yolsuzlukla mücadele operasyonunun ana dalgasının sona erdiği ve el konulan milyarlarca doların ekonomik kalkınma projelerine harcanacağı açıklandı.

Reuters'a konuşan Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Abdullah el Kasabi, önde gelen yetkililer ve işadamları arasındaki gözaltıların sona erip ermediği sorusuna, "Bildiğim kadarıyla sona erdi" yanıtını verdi.

Kasabi, gözaltına alınan kişilerle yapılan anlaşmalar sonucu el konulan paraların yatırılması için maliye bakanlığının özel bir hesap açtırdığını ve başsavcılığın tahminlerine göre bu hesapta 50 ila 100 milyar dolar birikebileceğini söyledi.

Suudi Bakan, "Bu para kesinlikle konut ve genel kamu ihtiyaçları için kullanılacak çünkü bu para halkın parasıdır. Kalkınma projelerinden başka hiçbir amaç için kullanılmayacak" dedi.

Geçen ay çok sayıda prens, kamu yetkilisi ve işadamı gözaltına alınmış, 200'e yakın kişi sorgulanmış ve 2.000'den fazla banka hesabı dondurulmuştu.

Opreasyon, Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın siyasi gücünü artıran bir gelişme
olarak görülüyor.

Suudi Arabistan ekonomisi yol ayrımındaSuudi Arabistan ekonomisi yol ayrımında