Euro Bölgesinde enflasyon arttı

Euro Bölgesinde yıllık enflasyon temmuz ayında yüzde 0,2 olarak belirlendi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Euro Bölgesinde yıllık enflasyon temmuz ayında beklentiler doğrultusunda yüzde 0,2 seviyesinde gerçekleşti.

Avrupa İstatistik Ofisinin (Eurostat) bugün açıkladığı nihai verilere göre, 19 üyeli Euro Bölgesinde yıllık enflasyon haziran ayında yüzde 0,1 iken temmuz ayında yüzde 0,2 olarak ölçüldü. Böylece nihai veri, 29 Temmuz’da açıklanan öncü yıllık enflasyon verisini doğruladı. 

Tek Para Birliğinde temmuz ayında nihai çekirdek enflasyon ise yıllık yüzde 0,9 artış kaydetti. 

Euro Bölgesi enflasyonunun ana bileşenlerine bakıldığında, temmuzda yıllık enflasyona en fazla artış etkisi restoran ile kafelerden, sebze ve meyveden geldi. Taşıt yakıtları ise bu dönemde yıllık enflasyona en fazla olumsuz etkiyi yaptı. Bunu ısınmada kullanılan yakıt ve gaz takip etti.

12 ülkede negatif yıllık enflasyon belirlendi

28 üyeli Avrupa Birliğinde (AB) de yıllık enflasyon temmuzda yüzde 0,2 olarak ölçüldü. 

Avrupa Birliğinde (AB) temmuzda 12 ülkede negatif yıllık enflasyon belirlenirken en düşük yıllık enflasyon eksi 1,1’le Bulgaristan ve Hırvatistan’da kaydedildi. Bunu eksi 0,9 ile Slovakya izledi.

AB’de bu dönemde en yüksek yıllık enflasyona sahip ülkeler yüzde 2 ile Belçika, yüzde 1,1’le İsveç ve yüzde 0,9’la Malta olarak kaydedildi. 

Bir önceki ayla kıyaslandığında AB’de temmuz ayında yıllık enflasyon 9 ülkede azalırken, 12 ülkede arttı, 7 ülkede değişmedi.

Öte yandan enflasyon rakamları, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) fiyat istikrarını sağlamak için aldığı radikal tedbirlere karşın yüzde 2'ye yakın enflasyon hedefinin oldukça altında gerçekleşti.