Facebook, Avustralya'da haberlere devam edecek

Facebook Avustralya hükümeti ile haberler konusunda uzlaşıya vardı.

Reuters
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avustralya'da hükümetin, büyük teknoloji şirketlerinin, haber ve diğer içerikleri kullanabilmek için basın yayın şirketlerine para ödemek zorunda kalacakları yeni yasa tasarısında değişiklik yapılmasını teklif etmesinin ardından, Facebook ülkedeki medya içerik akışını yeniden başlatacak.

Facebook  Avustralya'da hazırlanmakta olan teknoloji lisans yasasına karşı Facebook'un ülkedeki tüm medya içeriğini durdurmuştu.

Avustralya Hazine Bakanı Frydenberg ile Facebook CEO'su Mark Zuckerberg arasında hafta sonu yapılan görüşmelerden sonra anlaşmaya varıldı.

Avustralya, büyük teknoloji şirketlerinin haber içeriğini kullanabilmek için basın yayın şirketleriyle adil ödeme konusunda bir anlaşmaya varamadığı durumlarda kullanılan zorunlu tahkim mekanizmasında değişiklik yapılması da dahil olmak üzere dört değişiklik sunacak.

Değişiklikler kapsamında hükümet tarafından atanan arabulucunun müdahale etmesinden önce iki aylık bir arabuluculuk süresi olacak ve böylece taraflara özel bir anlaşmaya varmaları için daha fazla zaman tanınacak.