FCA, Tesco'ya soruşturma başlattı

İngiliz Finansal Denetim Otoritesi, Tesco'nun bu yılın ilk yarısına ilişkin karını gerçek seviyesinden fazla gösterdiği gerekçesiyle şirkete soruşturma başlattı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

LONDRA -  İngiliz Finansal Denetim Otoritesi (FCA), İngiltere'nin en büyük perakende zincirlerinden Tesco'nun bu yılın ilk yarısına ilişkin karını gerçek seviyesinden fazla gösterdiği gerekçesiyle şirkete soruşturma başlattı. 

Tesco yönetiminin, bu yılın ilk yarısına ait şirket karlılığının hesaplamasında 250 milyon sterlinlik hata yapıldığını kabul etmesinin ardından şirket yazılı bir açıklama yaparak FCA'nın konuya ilişkin soruşturma başlattığını duyurdu. 

Öte yandan Tesco da kendi içerisinde ilk yarı karlılığına ilişkin yapılan hatanın araştırılması için Deloitte, Freshfields gibi kurumların katkı vereceği, hukuk danışmanlarının dahil olduğu bir çalışma başlattı. 

Tesco, geçen hafta İngiliz basınında geniş şekilde yer alan karlılık hesaplamasındaki hatanın ardından aralarında Tesco İngiltere Genel Müdür Chris Bush'un da bulunduğu dört yöneticisini görevden almıştı. 

Son aylarda Tesco'nun satış rakamları hedeflerinin altında kalırken, şirketin İngiltere pazarındaki rakipleri Aldi ve Lidl pazar paylarını artırmaya devam ediyor. 

FCA'nın açtığı soruşturmanın ardından Tesco'nun Londra Borsası'ndaki hisseleri 181,35 ile son beş yılın en düşük seviyesini gördü.  

Etiketler