14 °C

Fed başkanlarından 'netlik' çağrısı

Fed politika yapıcıları faiz artış planlarında netlik çağrısında bulundu

Fed başkanlarından 'netlik' çağrısı

WASHİNGTON - ABD Merkez Bankası Fed’in önde gelen yetkilileri bankanın gelecekteki adımlarına yönelik uyarılarda bulundu

ABD merkez bankası faizlerin 2015'in ikinci yarısından itibaren artabileceğini söylemesinin etkileri devam ederken, iki Fed başkanı,  bankanın faizleri mevcut rekor düşük seviyelerden sıçratacak ekonomik koşullara ilişkin daha net olmasının gerektiğini savundu. Bir başka Fed başkanı ise merkez bankasının ekonomi hazır olmadan parasal teşviğini geri çekmemesi gerektiğini söyledi.

Fed'in faiz artışını işsizlik oranını yüzde 6.5 eşiğine bağlama kararından vazgeçmesinin ardından faiz artırım planlarına yönelik netlik çağrıları artıyor. 

Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota istihdam piyasasındaki iyileşmenin yavaş olduğunu, ancak Fed’in işsizlikle mücadele için daha iyisini yapması gerektiğini savundu. 

Kocherlakota, "Koşullara dair, birlikte iletişimde bulunmazsak, o zaman bu sözcükler finansal piyasa oyuncularının vizyonunda aksaklıklara yol açabilir" dedi.

Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser ise "Anlatım dilini basitleştirmemiz, tam olarak ne anlatmak istediğimizi gösterecek hâle getirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu zorlu bir görev, ancak bu konuda da başarılı olabilir, daha net olabiliriz" dedi. 

Plosser ayrıca önümüzdeki yıl atılması beklenen ilk faiz artış hamlesinin tamamen veriye bağlı olacağını söyledi. 

Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise "Teşviği çok yakın zamanda geri çekmek büyük risk" ifadelerini kullanarak, ABD’de tüketicilerin 15 yıl öncesi gibi güçlü olmadığı savundu ve tüketicilerin geri gelmesinin zaman alacağını öngördü.

Evans, Fed’in enflasyonu yukarı çekmeye çalıştığını da dile getirdi.

ABD merkez bankasının işsizliği düşürmek ve daha hızlı istihdam yaratmak için daha fazlasını yapabileceğini ileri süren Kocherlakota, Fed'in teşviki geri çekmek için çok erken davrandığını söyledi.

Fed, işsizlik oranında yüzde 6.5 eşiği söylemesinden vazgeçerek, faizlerin, tahvil alımlarının azaltımının tamamlanmasının ardından bir süre daha düşük kalacağını söyledi.

Fed Başkanı Janet Yellen ise "bir süre"den kasıtın, 6 ay gibi bir süre olduğunu dile getirdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap