23 °C

Fed faiz oranlarını değiştirmedi

ABD Merkez Bankası (Fed), Temmuz ayı Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısına ilişkin açıklama yaptı.Fed, Eylül ayında faiz artırımı için kapıyı araladı.

Fed faiz oranlarını değiştirmedi

Fed faiz artışını değerlendirdiği Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında faiz oranları beklendiği gibi değiştirmeyerek yüzde 0-0.25 olarak bıraktı.Fed'e göre ekonomi ve istihdamda iyileşme var, enflasyonda yok.

Eylülde faiz artırımı için kapıyı araladı

Fed, Eylül ayında yapacağı toplantıda faiz artırımının işaretlerini verdi. ABD ekonomisinde ve istihdam piyasasında güçlenmenin devam ettiğine işaret eden Fed, Eylül ayında faiz artırımı için kapıyı araladı. Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 2 gün süren toplantısının ardından yapılan açıklamada politika yapıcıların ekonominin ilk çeyrekteki yavaşlamanın üstesinden geldiği değerlendirmesi yaptıklarını belirtirken, enerji sektöründeki daralma ve denizaşırı ekonomilerdeki ters rüzgarlara rağmen ılımlı şekilde büyümekte olduğu vurgulandı.
    
Son aylardaki sağlam istihdam kazançlarına özellikle işaret eden FOMC, "İstihdam piyasasına ilişkin bir dizi gösterge işgücü kaynaklarındaki atıl kapasitenin bu yılın başlarından bu yana azaldığına işaret ediyor" ifadelerini kullandı. 
    
FOMC, politika faizini sıfıra yakın bıraktığı toplantıda kararı 10 üyenin oy birliğiyle aldı. FOMC, son 5 toplantıdır kararları oybirliğiyle alıyor. 

 

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap