10 °C

Fed yıllar sonra ilk kez faiz artırdı

Amerikan Merkez Bankası, faiz oranını yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez 0,25 puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti.

Fed yıllar sonra ilk kez faiz artırdı

ABD Merkez Bankası (Fed), gösterge faiz oranını 0,25 puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. Böylece 2006'dan beri ilk kez faiz artıran Fed, yeni bir dönemin de kapısını aralamış oldu.  

Küresel piyasalarda nefeslerin tutulmasına neden olan aralık ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı, beklendiği gibi faiz artış kararıyla sona erdi. 

Kritik toplantının sonuç bildirisine göre, Fed Başkanı Janet Yellen liderliğinde bir araya gelen FOMC üyeleri, tam 7 yıldır sıfıra yakın tutulan politika faiz oranını, yüzde 0-0,25 aralığından, yüzde 0,25-0,50 aralığına artırma kararını oy birliğiyle aldı.  

Faiz artırım kararının, ABD ekonomisinin kaydettiği ilerlemeyi yansıttığı kaydedilen bildiride, "Komite, bu yıl iş gücü piyasasında kayda değer iyileşme olduğuna ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefine ulaşacağından makul derece emin olunduğuna karar verdi. Komite, mevcut ekonomik görünüm ve para politikasının gelecek ekonomik verileri etkilemekte alacağı zamanı göz önüne alarak, federal fonlama faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti" ifadelerine yer verildi.  

Fed, en son Haziran 2006'da artırdığı faiz oranlarını, ABD'deki mortgage krizinin ekonomiyi çöküşe sürüklemesi nedeniyle hızla indirmeye başlamış ve 16 Aralık 2008'de yüzde 0-0,25 aralığına kadar çekmişti.  

Fed, ekonomik tahminlerini revize etti 

ABD ekonomisine ilişkin beklentilerini de güncelleyen Fed, bu yılki ortalama büyüme tahminini yüzde 2,1'de bırakırken, gelecek yıla ilişkin ortalama büyüme tahmini ise yüzde 2,3'den yüzde 2,4'e çıkardı. 

Fed, bununla birlikte bu yıla ilişkin enflasyon beklentisini yüzde 0,3 ila 1,00 aralığından yüzde 0,3 ila 0,5 aralığına düşürürken, gelecek yıla ilişkin beklenti aralığını ise yüzde 1,5 ila 2,4'ten yüzde 1,2 ila 2,1 aralığına çekti.  

Öte yandan, Fed'in işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 4,9 ila 5,2 aralığından yüzde 5'e revize edilirken, gelecek iki yıla yönelik tahmin aralıkları ise sırasıyla yüzde 4,3 ila 4,9 ve yüzde 4,5 ila 5,0 olarak belirlendi.  

Projeksiyonlarda en çok dikkati çeken nokta, FOMC üyelerinin gösterge faiz oranına yönelik beklentilerinde revizyona gidilmemesi oldu.  

Buna göre, üyeler, faiz oranlarının gelecek yıl sonu itibariyle yüzde 1,4'e yükselmesini bekliyor.  

Dolar/TL ilk tepki olarak 2.92'ye geriledi

ABD Merkez Bankası Fed, tarihi bir karar alarak faizleri artırdı. Beklentiler dahilinde gelen faiz artırımı sonrasında dolar uluslararası piyasalarda TL karşısında 2,92 seviyesinden işlem gördü. Reuters terminaline göre dolar 2,94'e kadar yükseldikten sonra yineden düşüşe geçti. Dolar, dün 21.44 itibariyle en düşük 2,9210'u gördü.  

Fed'in devam edecek faiz artışların kademeli olacağı mesajı vermesiyle dolar/TL güne ise sakin başladı. Dolar/TL TSİ 09:00 itibariyle 2.9356 seviyesinde işlem gördü.

 

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.