11 °C

Filistin lideri Abbas'tan Kudüs diplomasisi

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın, "ABD'nin Kudüs'ü başkent olarak tanıma" tartışmalarına ilişkin olarak, birçok ülkenin lideriyle ve uluslararası kuruluşla yazışmalar yaptığı bildirildi.

Filistin lideri Abbas'tan Kudüs diplomasisi

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, "ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması" tartışmalarına ilişkin, birçok ülkenin lideriyle ve uluslararası kuruluşla yazışmalar yaptığı bildirildi. 

Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak burayı İsrail'in başkenti olarak tanımaya hazırlandığı" yönündeki haberlerin ardından Abbas, bu planın önüne geçilmesi için çok sayıda liderle görüştü.

Abbas, Afrika Birliği, Arap Birliği, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Rusya ve ABD'den oluşan Ortadoğu Dörtlüsüne bu girişimin engellenmesi için yazı gönderdi.

Abbas, yazısında "böyle bir kararın, barış sürecini baltalayacağını ve bölgeyi daha fazla istikrarsızlığa sürükleyeceğini" vurguladı.

Abbas'ın, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye ile de görüştüğü bildirildi.

Öte yandan Arap Birliği'nin, ABD'nin "Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma planlarını" görüşmek üzere, olağanüstü toplanacağı bildirildi.

Erdoğan, Mahmud Abbas ile görüştüErdoğan, Mahmud Abbas ile görüştü

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.