15 °C

Fitch Avrupalı yatırımcıları uyardı

Fitch Ratings, "Jeopolitik riskler kredi piyasalarında risklere ilişkin listenin en başında yer alıyor, (yatırımcılar arasında) resesyon odaklı korkular neredeyse iki katına çıktı" açıklamasında bulundu

Fitch Avrupalı yatırımcıları uyardı

LONDRA - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa'daki yatırımcıların jeopolitik riskler ve düşük ekonomik büyüme performansı nedeniyle huzursuz olduğunu belirtti. 

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Avrupa sabit gelir yatırımcıları araştırması verilerinin, mevcut jeopolitik gerilimlerin ve Euro Bölgesi'ndeki zayıf ekonomik büyüme görünümünün, yatırımcıları endişelendirdiğine işaret ettiği belirtildi. 

Fitch açıklamasında, "Jeopolitik riskler kredi piyasalarında risklere ilişkin listenin en başında yer alıyor, (yatırımcılar arasında) resesyon odaklı korkular neredeyse iki katına çıktı. Yatırımcılar artan bir şekilde deflasyon konusunda da endişe ediyor. Ankete katılan yatırımcıların yüzde 53'ü deflasyonu yüksek risk olarak görüyor. Bu tüm zamanların en yüksek seviyesi" ifadelerine yer verildi. 

Yatırımcılar arasında mevcut risklere nasıl müdahale edilmesi gerektiği konusunda da fikir ayrılıkları yaşanıyor. Fitch'in anketine göre, ankete katılan yatırımların yaklaşık üçte biri zayıf performans gösteren ülkelerde parasal genişlemeden taraftarken, yatırımcıların yüzde 39'u bu gibi tedbirlerin uzun vadeli büyüme istikrarını olumsuz etkileyebileceği uyarısında bulunuyor. 

Açıklamada, yatırımcı algısına ilişkin kaymaların ekonomik büyüme üzerinde artan bir önem teşkil ettiği vurgulanırken, "En son küresel ekonomik görünüm tahminlerimizi yatırımcıların görüşleri ile uyumlu şekilde yeniden azalttık. Özellikle baskıların yaşandığı Avro Bölgesi'nde mali esneklikle birlikte uygun politika cevaplarının bulunması konusunda politika yapıcıların zorlukları artıyor" denildi. 

Fitch Ratings söz konusu yatırımcı araştırmasının 3 Eylül ve 3 Ekim tarihleri arasındaki bir aylık dönemi kapsadığını, katılan yatırımcıların yaklaşık 7,1 trilyon avroluk bir sabit gelirli varlık sınıfını temsil ettiğini belirtti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap