25 °C

Fransa kara operasyonuna katılmayacak

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, ülkesinin terör örgütü Irak Şam İslam Devleti ile mücadeleye Irak hükümetinin talebi üzerine hava desteği vererek katılacağını söyledi

Fransa kara operasyonuna katılmayacak

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkesinin terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadeleye Irak hükümetinin talebi üzerine hava desteği vererek katılacağını söyledi.

Hollande’ın iktidara geldiğinden bu yana Elysee Sarayı’nda yılda bir kez düzenlediği geleneksel basın toplantısına gazeteciler yoğun ilgi gösterdi. Hollande’ın iç ve dış politikaya yönelik görüşlerini açıkladığı basın toplantısını, yerli ve yabancı yaklaşık 350 gazeteci izledi.

Cumhurbaşkanı olarak en önemli önceliğinin vatandaşlarının güvenliğini sağlamak olduğunu vurgulayan Hollande, İŞİD’in bölge ve küresel açıdan ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

İŞİD ile mücadele konusunda Irak hükümetinden kendilerine hava desteği verilmesini talep edildiğini kaydeden Hollande, ‘’Bu çağrı üzerine IŞİD ile mücadeleye hava desteği verilmesini kararlaştırdım. Bunda öteye gitmeyeceğiz. Kara birlikleri olmayacak ve Irak’a karadan müdahale etmeyeceğiz’’dedi.