9 °C

Fransa'da 'OHAL'in iptali istemine' ret

Fransa'da Danıştay, OHAL uygulamasının kaldırılması ile ilgili başvuruyu reddetti.

Fransa'da 'OHAL'in iptali istemine' ret

Fransa’da Danıştay, İnsan Hakları Derneği'nin, olağanüstü hal uygulamasının iptaline ilişkin başvurusunu reddetti.

Danıştay, gerekçeli kararında, terör tehdidi ve saldırı riskinin sürdüğünü belirterek mevcut tehlikenin olağanüstü hal uygulamasının sürmesini gerekli kıldığını ifade etti.

Anayasa Mahkemesi, 22 Aralık’ta verdiği kararda olağanüstü hal yasasının önemli maddelerinden şüpheli şahıslara ev hapsi getirilmesinin anayasaya uygun olduğu yorumunu yapmıştı.

Kasım ayında parlamentoda kabul edilen ve uzatılmaması halinde üç ay yürürlükte kalması öngörülen olağanüstü hal yasası, güvenlik güçlerine, makul şüphe gerekçesiyle hiçbir kanıta gerek duymadan aramalar yapma olanağı sağlıyor ancak aramalar, avukat, hakim, milletvekilleri, senatörler ve gazetecilerin iş yerlerini kapsamıyor. 

Yasaya göre, terör propagandası yapan internet siteleri ve sosyal medya ağları da kapatılabilecek. Kamu düzenini tehdit ettiği düşünülen kişiler ev hapsinde tutulabilecek ve terörizmle ilgili olduğu değerlendirilen kişilerin etraflarıyla iletişimi kesilebilecek.

Fransa'da güvenlik tehdidi oluşturduğu düşünülenlerin fişlendiği S dosyasındaki isimlerin de yasa tasarısında ev hapsinde tutulması, iletişimlerinin kesilmesi ve gerektiğinde bu kişilere elektronik kelepçe takılması öngörülüyor. Yasaya göre, kamu düzenini bozduğu belirtilen cami, dernek ve organizasyonlar da kapatılabilecek.

Paris’te 13 Kasım’da 6 farklı noktada düzenlenen terör saldırılarında 130 kişi ölmüş, 350 kişi yaralanmıştı.

Fransa’da hükümetin son olarak terörle mücadele için hazırladığı olağanüstü halin uzatılması ve terör suçlularının vatandaşlıktan atılmasını öngören anayasa reformuyla ilgili tasarı 5 Şubat’ta mecliste tartışılmaya başlanacak.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.