18 °C

Gizli Servis eleştirilerin odağında

ABD'de iki hafta önce bıçaklı bir kişinin Beyaz Saray parmaklıklarını aşarak yönetim binasının içine kadar ilerleyebilmesi, Gizli Servis'e yönelik sert eleştirilere yol açtı

Gizli Servis eleştirilerin odağında

WASHINGTON  - ABD'de iki hafta önce bıçaklı bir kişinin Beyaz Saray'a parmaklıkları aşarak girebilmesi ve yönetim binasının içine kadar ilerleyebilmesi ülkede tartışmalara neden oldu. Beyaz Saray'ın korunmasından sorumlu Gizli Servis teşkilatı eleştirilerin hedefi haline geldi.

Kongre tatilde olmasına rağmen Temsilciler Meclisi İdare ve Yönetim Reformu Komitesi'nde konuyla ilgili oturum düzenlendi. Oturumda Kongre üyelerinin sert tepkilerine maruz kalan Gizli Servis Direktörü Julia Pearson, "kabul edilemez" olarak nitelediği olayın tüm sorumluluğunu üstlenerek bunun bir daha olmayacağının sözünü verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest da Gizli Servis'e olayla ilgili soruşturmasının sonuçlarını bir an önce açıklaması çağrısında bulundu.

"Sorumluluğu alıyorum"

Pearson, Irak Savaşı gazisi olduğu belirtilen Omar Gonzalez adlı 42 yaşındaki şüphelinin 19 Eylül'de elinde bıçakla Beyaz Saray kompleksi içerisindeki yönetim binasının ilk katının yarısına kadar ilerleyebilmesi olayında, Gizli Servis olarak Beyaz Saray'ı koruma misyonlarını yerine getirmediklerini kabul ederek "Güvenlik planımızın düzgün biçimde icra edilmediği açık. Tüm sorumluluğu alıyorum. Bu olanlar kabul edilemez. Bir daha asla böyle bir şey olmayacak" dedi.

Gonzalez'in, Beyaz Saray parmaklıklarından atlamadan önce, daha önce yine kendisinin karıştığı bir hadiseden dolayı iki görevli tarafından fark edildiği ancak görevlilerin Gonzalez'e müdahale etmediği ya da onun varlığını üstlerine bildirmediği bilgisini veren Pearson, daha önce 25 Ağustos'ta da Gonzalez'in, Beyaz Saray'ın güneyindeki parmaklıkların yakınında elinde küçük bir baltayla yakalandığını kaydetti. 

Pearson, ABD Başkanı Barack Obama ve ailesinin Beyaz Saray'da olmadığı bir sırada meydana gelen olayın halen soruşturma altında olduğunu bildirdi. Pearson, Gizli Servis'in sadece bu yıl 6 kez olmak üzere son 5 yılda Beyaz Saray parmaklıklarından atlayan 16 kişiyi yakaladığını belirtti.

Kongre üyelerinden sert eleştiriler

Kongre'de 3 saati aşan gergin oturumda milletvekilleri Beyaz Saray'daki güvenlik açığına çok sert tepki gösterdi, Gonzalez'ın nasıl bu kadar ilerleyebildiğini sorguladı. 

Komitenin başkanı Cumhuriyetçi Darrell Issa, hem bu olay hem de özellikle son yıllarda Gizli Servis'in karıştığı başka skandalların, Amerikan halkının Gizli Servis'e duyduğu güveni "sınadığını" kaydederek, "Böyle birşey nasıl olur? Beyaz Saray'ın önünde neden muhafız yoktu? Beyaz Saray'ın ön kapısını kilitlemek çok mu zordu?" ifadesini kullandı. Komitedeki en kıdemli demokrat Elijah Cummings de "Gonzalez bıçak yerine silah taşıyor olsaydı neler olabileceğini düşünmek bile istemiyorum. Bu olasılık olağanüstü derecede rahatsız edici" dedi. 

Cumhuriyetçi Jason Chaffetz, Gizli Servis görevlilerini fazla itidalli davranmakla eleştirerek görevlilerin Gonzalez'e karşı daha agresif olması ve gerekirse "öldürücü güç" kullanması gerektiğini savundu. Demokrat milletvekili Matt Cartwright ise olayı "hayret verici, korkunç ve yaz karası" olarak niteledi.

Komite Başkanı Issa'nın da arasında bulunduğu diğer bazı milletvekilleri, olayla ilgili Gizli Servis'in iç soruşturmasının yeterli olmadığını, bağımsız bir soruşturmanın da yürütülmesi gerektiğini kaydetti.

Beyaz Saray'dan Gizli Servis'e çağrı

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest da günlük basın brifinginde konunun sorulması üzerine, Gizli Servis'i, olayla ilgili soruşturmasının sonuçlarını mümkün olduğu kadar hızlı biçimde açıklamaya çağırdı.

Soruşturmanın sonuçlarında gizli kalması gereken unsurların yanında kamuoyuyla paylaşabilecek kısımların da olacağına değinen Earnest, Obama'nın teşkilata güveninin devam ettiğini söyledi.

Earnest, "Başkan Obama, bu binada iki kız çocuğunu yetiştiren bir veli olarak bu durumdan elbette kaygılı. Ancak Başkan, bu çok zorlu görevi profesyonellikle ve kendilerinden beklenen adanmışlıkla yerine getirmeye çalışan Gizli Servis'in mensuplarına güven duymaya devam ediyor" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap