8 °C

Göstericiler polisle çatıştı: 40 gözaltı

Hong Kong'da hükümet merkezini işgal etmek isteyen göstericilere polis müdahale etti. 4'ü polis 40'dan fazla kişi yaralandı. En az 40 gösterici gözaltına alındı

Göstericiler polisle çatıştı: 40 gözaltı

HONG KONG  - Hükümet karşıtı gösterilerin yaklaşık iki aydır devam ettiği Hong Kong'da göstericilerle polis çatıştı.  

Göstericilerin toplandığı merkezlerden biri olan Admiralty'de çevik kuvvet bu sabah göstericilere, bölgede bir anayolu daha kapatmalarını engellemek için göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale etti. Çıkan çatışmada 40 kişi yaralandı, en az 40 kişi de gözaltına alındı.  

Polis, 11 emniyet görevlisinin göstericilerin fırlattığı yumurta ve su şişesi gibi nesneler nedeniyle yaralandığını açıklarken, South China Morning Post sitesinde, en az 40 kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.  

Hong Kong'da göstericiler geçen hafta da Mong Kok semtinde en büyük kamplarından birini kaybetmişti. Kamp, 28 Eylül'den bu yana süregelen gösterilerin merkezlerinden biriydi.  

Hong Kong halkının 2017'de yapılması planlanan seçimde kendi liderlerini seçebileceği ancak adayların geniş temsilli bir komite tarafından belirleneceğinin Çin yönetimi tarafından açıklamasının ardından Hong Konglu öğrenciler, Pekin yönetiminin Hong Kong halkının kendi liderini seçmesine izin vermesi için gösteri yapmaya başlamıştı. 

Hükümet Enformasyon Servisi'ne göre, iki aydır süren gösterilerde ve çıkan olaylarda 518 kişi yaralandı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.