11 °C

Gül'ün Ermenistan ziyaretine AB'den övgü

Avrupa Parlamentosu'nda "Kültürel Yeniden Keşif Yolculuğu: Türkiye'deki Ermeni Mirası" adlı konferans düzenlendi

Gül'ün Ermenistan ziyaretine AB'den övgü

 

 

BRÜKSEL - Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Fransız Liberal Milletvekili Bernard Lehideux'nun evsahipliğinde Ermeni Umumi Yardım Birliği adlı kuruluşça "Kültürel Yeniden Keşif Yolculuğu: Türkiye'deki Ermeni Mirası" adlı düzenlenen konferansta konuşmacı listesinde bulunan AB Komisyonu'nun Genişleme Genel Müdürü Michael Liegh toplantıya katılmazken, yerine gönderdiği Türkiye Masası Başkanı Jean-Christophe Filori Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan ziyaretini ''büyük adım'' olarak nitelendirdi, AB'nin bu girişimi ''tüm kalbiyle desteklediğini'' vurguladı.

"İyimser olmak için nedenler var"

"Son işaretlere bakıldığında Türkiye'de (Ermeni mirasını) yeniden keşfin gelişeceği konusunda iyimser olmak için neden var" diyen Filori, şunları kaydetti:

"Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin tam normalleşmesi için somut adımlara ihtiyaç var. Bunun, çok hassas Kafkasya bölgesinin istikrarını büyük ölçüde kolaylaştıracağını düşünüyoruz. AB Komisyonu'nun 5 Kasım'da yayınlanan Türkiye İlerleme Raporu ve Strateji belgesinde verilen mesajlardan biri buydu. Türkiye Ermenistan ilişkilerinin ağır geçmişin yükünü taşıdığı sır değildir. Bu geçmiş Ermeni toplumunun bazı nesillerinin acı ve ıstırap çekmesi nedeniyle zor bir konudur."

AB Komisyonu Türkiye Masası Başkanı Filori, Türkiye ve Ermenistan'a "diyalog ve birbirini daha iyi anlama" kanallarının artırılması tavsiyesinde bulundu.

Ermeni Umumi Yardım Birliği Avrupa programı yöneticisi Nicolas Tavitian ise Türkiye'nin Ermeni mirasını bir zenginlik olarak görmesi gerektiğini belirterek, diyaloğun tonunun değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

"Ulus devlete geçiş döneminin çok acılı"

Dink ailesinin avukatlığını da yapan yazar Feyriye Çetin ise Türkiye'nin ''çok kültürlü, çok dinli, çok milletli bir imparatorluktan ulus devlete geçiş döneminin çok acılı olduğunu'' kaydetti.

Çetin, 1915 olaylarına ilişkin tartışmaların "sayı, belge ve kavram tartışmasına dönüştürüldüğünü ve insan unsurunun, insan acılarının dikkate alınmadığını" ileri sürdü.

Konferansta sunum yapan Ermeni tarihçileri de Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün sözlerini gündeme getirdiler.

AB Türkiye masasının başındaki Filori'nin dikkatli bir dil kullanıp, toplantıda kısa süre kalması dikkat çekti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.