15 °C

Güney Kore'deki MERS salgını sona erdi

Günek Koreli yetkililer ülkede 38 kişinin ölümüne yol açan MERS salgınının sona erdiğini açıkladı

Güney Kore'deki MERS salgını sona erdi

Kore'de, viral solunum yolu hastalığı olan MERS salgınının bittiği bildirildi. 

Yetkililer, yeni bir MERS vakasının görülmediğini, ülkede mayıs ayından beri yayılan salgının sona erdiğini açıkladı. 

Geçen ay bir kanser hastasının MERS nedeniyle hayatını kaybetmesi sonucu, ölü sayısının 38'e yükseldiği kaydedilmişti. Dünya Sağlık Örgütü, Güney Kore'nin salgının resmen sona erdiğini duyurmadan önce, herhangi bir yeni vaka olmadan 28 günlük kuluçka döneminin geçmesini beklemesi gerektiğini bildirmişti. 

Yonhap ajansının haberine göre, Sağlık Bakanlığı, gelecekteki salgınlarla daha iyi baş edeceğine dair söz verdi. 

İlk kez 20 Mayıs'ta Ortadoğu'ya seyahat eden 68 yaşındaki bir kişide görülen MERS, Güney Kore'de son yedi ayda 38 kişinin ölümüne neden oldu. Sağlık Bakanlığı, ülkede 186 kişiye MERS teşhisi konulduğunu belirtmişti. 

MERS, ilk kez 2012 yılının Eylül ayında Suudi Arabistan'da ortaya çıkmıştı. Ülkede son üç yılda MERS teşhisi konulan 950 kişiden 412'si yaşamını yitirmişti. MERS-CoV virüsünün neden olduğu hastalık, nefes darlığı, öksürük ve ateş gibi belirtiler gösteriyor. MERS, kimi vakalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine yol açıyor. MERS için aşı ya da belirli bir tedavi yöntemi bulunmuyor.  

Güney Kore'deki MERS tehlikesi nedeniyle okullar kapanmış, binlerce kişi karantinaya alınmış ve ülkeye gelen turist sayısında azalma yaşanmıştı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.