17 °C

Güney Sudan'da ateşkes sağlandı

Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi tarafından Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen zirvede ateşkes sağlandı

Güney Sudan'da ateşkes sağlandı

ADDİS ABABA - Güney Sudan krizine çözüm bulma amacıyla Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) tarafından Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen zirvede ateşkes sağlandı. 

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ve eski yardımcısı Riek Machar, taraflar arasında ateşkesin sağlandığını duyurdu. 

Taraflar, müzakereleri yürüten IGAD'a bağlı arabulucu heyetten, kapsamlı anlaşmanın imzalanması için 15 gün süre talep etti. Heyet yetkilileri de söz konusu talebi onayladı. 

Güney Sudan'da, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in, 16 Aralık 2013'te görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ı darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından ordu ile Machar yanlıları arasında çatışmalar başlamıştı. Mayardit ve Machar, ilk defa mayıs ayında Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn'ın arabuluculuğunda bir araya gelmiş ve savaşın sonlandırılması için kapsamlı barış anlaşması imzalamıştı. Ancak anlaşma tarafların birbirlerini suçlaması sonucu kısa sürede bozulmuştu.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, 23 Ocak'tan bu yana IGAD arabuluculuğunda devam eden görüşmelerde, 10 Haziran'da da "Geçiş hükümeti" kurulmasını öngören bir "yol haritası" açıklamış ancak hayata geçirilememişti.

Addis Ababa'daki söz konusu son zirve, önceki gün başlamıştı.

Bölge sorunlarına çözüm üretmek amacıyla kurulan ve Cibuti, Eritre, Etiyopya, Kenya, Somali, Sudan ile Uganda'nın üyesi olduğu IGAD’ın merkezi, Cibuti'de bulunuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.