9 °C

Güvenlik anlaşması 2 hafta içinde yürürlüğe girecek

Başkanlık Konsey'in yasayı onaylamak veya reddetmek üzere 10 günü bulunuyor

Güvenlik anlaşması 2 hafta içinde yürürlüğe girecek

 

 

BAĞDAT - Iraklı yetkililer, dün mecliste kabul edilen ABD ile güvenlik anlaşmasının, Başkanlık Konseyi'nin onayının ardından iki hafta içinde yürürlüğe gireceğini açıkladılar.

Devlet Başkanlığı Konseyi sözcüsü Nasır El Ani, parlamentonun kabul ettiği yasayı Pazar günü Başkanlık Konseyi'ne ileteceğini ifade ederek, Konsey'in yasayı onaylamak veya reddetmek üzere 10 günü bulunduğunu kaydetti.

Red gelmezse onaylanmış sayılacak

Nasır El Ani, "Eğer bu süre zarfında bu kurum harekete geçmezse yasa onaylanmış gibi işlem görecek, ama eğer Başkanlık Konseyi yasayı reddederse yasa parlamentoya geri dönecek" diye konuştu.

Bu arada, anlaşmaya dün Amerikan Büyükelçisi Ryan Crocker ile imza koyan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, başka imza törenine gerek olmadığını söyledi.

Irak'taki Amerikan askerlerinin statüsüne ilişkin ABD-Irak Güvenlik Anlaşması (SOFA), Irak meclisinde dün kabul edilmişti.

Anlaşma başlıkları

30 maddeden oluşan anlaşmanın bazı başlıkları şöyle:

-Anlaşma, Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilme sürecini ve bu ülkedeki geçici mevcudiyetleri sırasındaki faaliyetlerini içeriyor.

-Amerikan güçleri, Irak'ta 2009 ortasına kadar şehirlerden, 31 Aralık 2011'e kadar da ülkenin tümünden çekilecek.

-Amerikalı sözleşmeli güvenlik personeli, Irak yasalarına bağlı olacak ve Irak mahkemelerinde kovuşturulabilecek.

Amerikan askerleri ve Savunma Bakanlığının sivil çalışanları, Amerikan askeri yasalarına tabi olacak. Ancak anlaşma bu kişilerin, üsleri ve görevleri dışında taammüden işlenen suçlarla ilgili olarak ve ciddi davalarda Irak mahkemelerinde yargılanabilmelerini öngören bir mekanizma içeriyor.

-Halen Irak'ta 17 bin kişiyi gözaltında tutan ABD, tutsakları suçlamadan belirsiz bir süre gözaltında tutabilme yetkisini kaybedecek. Amerikan güçleri, zanlıyı yakaladıktan sonra 24 saat içinde Irak makamlarından tutuklama müzekkeresi temin etmek zorunda olacak.

Anlaşma yürürlüğe girdikten sonra haklarında suçlama olmaksızın gözaltında tutulanlarla haklarında tutuklama emri olmayanlar bırakılacak.

-Amerikan güçlerinin kullandığı binalar, Irak'ın mülkiyetine geçecek. Amerikalılar çekildikten sonra, tüm askeri üsler Irak'a devredilecek.

-Tüm askeri operasyonların, ortak bir Irak-ABD komitesince onaylanması gerekecek. Amerikan askerleri, Irak'ın izni olmadan Iraklılara ait evleri arayamayacak.

-Bu anlaşma 3 yıl geçerli olacak.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.