13 °C

Hamas ateşkesin uzatılmasını reddetti

İsrail, Gazze'deki Filistin direniş hareketleriyle yaptığı geçici ateşkesi 4 saat uzattığını bildirdi. Hamas ise ateşkesin uzatılmasına yönelik anlaşma olmadığını açıkladı

Hamas ateşkesin uzatılmasını reddetti

GAZZE - Gazze'de 12 saatlik "geçici ateşkes" TSİ 08.00'de başladı. Filistinli direniş grupları ve İsrail arasında başlayan 12 saatlik ateşkes, bölgede nisbi bir sakinliği beraberinde getirdi. Gazze'deki sağlık ekipleri ise saldırılara maruz kalan bölgelerden onlarca ceset çıkardı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un 12 saatlik "insani ateşkes" talebi, Hamas, Filistinli direniş grupları tarafından kabul edildiğinin açıklanırken İsrail'in Haaretz gazetesinin bir diplomatik kaynağa dayandırarak verdiği habere göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile BM Genel Sekreteri Ban'a 12 saatlik ateşkesi kabul ettiğini iletti. Haberde, ateşkesin Filistinli sivillerin yiyecek ve su ihtiyaçlarının karşılanması, hastanelere ilaç gönderilmesi ve uluslararası yardım kuruluşlarının insani yardım sunması için kabul edildiği kaydedildi.

Gazze'de saat 08.00'de 12 saatlik geçici ateşkes yürürlüğe girmesinin ardından halkın sokaklara çıktığı görüldü. Ateşkesin üzerinden 25 dakika geçmesinin ardından bölgede hayatın normale döndüğü, İsrail saldırılarında hasar gören elektrik ve su hatlarının onarımına başlandı.

Gazze'de fiili olarak görevine devam eden eski Filistin hükümeti İçişleri Bakanlığı ise bölge sakinlerini geçici ateşkes sürecinde azami derecede dikkatli olmaları yönünde uyararak, halktan bombalanan bölgelere yaklaşmamalarını istedi.

Sivil savunma ekiplerinin ve ambulansların, çatışmalarda hayatını kaybedenlere ve yaralılara ulaşmak için bölgede çalışmalara başladığı belirtildi.

İsrail'den SMS ile uyarı

Öte yandan, İsrail ordusunun, ateşkes başlamasına rağmen askeri birliklerinin bulunduğu bölgelere ambulansların girmesine izin vermediği bildirildi.

İsrail ordusu, ateşkesin başlamasının ardından yaklaşık 8 dakika sonra Filistinlilerin cep telefonlarına mesaj göndererek "Gazzeliler, yeni bir uyarıya kadar boşalttığınız evlere geri dönmeyin" uyarısında bulunmuştu. Söz konusu mesajda, "Ateşkes, 08.00'den 20.00'ye kadar devam edecektir. Hamas ya da terör grupları tarafından İsrail'e yönelik ateş açılması halinde İsrail ordusu, ateşin açıldığı bölgelere tüm gücüyle karşılık verecektir" denilmişti.

Ateşkesin başlamasından 13 dakika sonra ise İsrail saldırılarına ait seslerin kesildiği ancak keşif uçaklarının yoğun şekilde uçuşa devam ettiği gözlemlendi.

Ateşkes uzatıldı

Bu arada İsrail Maarif gazetesinin hükümet yetkililerine dayandırdığı haberine göre, İsrail Güvenlik Kabinesi'nin onayından sonra, Gazze'deki Filistinli direniş hareketleriyle bugün yapılan 12 saatlık insani ateşkes, 4 saat daha uzatıldı.

İsrail Güvenlik Kabinesi'nin bu akşam Gazze saldırısı ve ateşkes önerilerinin ele alınacağı bir toplantı düzenleyeceği belirtilirken, söz konusu ateşkesi uzatma kararına ilişkin Filistinli direniş hareketlerinden bir açıklama yapılmadı.

Hamas'tan yalanlama

Hamas, Gazze'de 12 saatlık insani ateşkesin 4 saat daha uzatılmasına yönelik herhangi bir anlaşmanın olmadığını bildirdi.

Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları da İsrail'in başkenti Tel Aviv ve Gazze'nin doğusundaki Nahal Oz askeri bölgeyi füzeyle vurduğunu duyurdu.

Gazze'ye yönelik yardım kampanyaları

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına fiili tepkiler çerçevesinde Kuveyt Kızılay Derneği, Gazze'deki 3 bin aileyi kapsayan gıda ve giyecek yardımına başladığını duyururdu. Dernek, İsrail saldırılarından zarar gören Gazze halkına yardımların dağıtılmasına başlandığını ve Gazze'nin her bölgesine ulaşıncaya kadar dağıtım işleminin devam edeceğini söyledi.

Öte yandan bir grup Ürdünlü milletvekili tıbbi yardım ulaştırmak amacıyla Gazze'ye geldi.

Dünya genelindeki Filistin yanlısı gösteriler

İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin bir çok ilinde Gazze ile dayanışma gösterileri ve yürüyüşleri düzenlendi.

Dünya Kudüs Günü'nde İsrail'in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınamak ve Filistin'e destek vermek için  pek çok ülkede protesto gösterisi düzenlendi. Gazzelilerle dayanışma içinde olduklarını ifade etmek üzere, Afganistan, Mısır, Yemen, Ürdün, İran, Suriye'nin yanı sıra Macaristan, Atina, İskeçe, Hollanda, Almanya, İsveç, Belçika, Azerbeycan, İngiltere, Avustralya, ABD'de gösteriler düzenlendi.

Ayrıca Fransa'da bugün düzenlenmesi planlanan Filistin yanlısı gösterinin yasaklanma kararı, Danıştay Mahkemesi tarafından onandı.

Cenevre

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları Cenevre'de yüzlerce kişinin katılımıyla protesto edildi.

Yaklaşık 2 saat süren protesto yürüyüşüne katılanlar, Molard Meydanından yürüyüşe başladıktan sonra, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin (OHCHR) bulunduğu, President Wilson binası önünde toplandı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Cenevre Gölüne bakan ön tarafında, Filistin bayrağı sallayan katılımcılar, İsrail aleyhinde sloganlar atarak, BM'nin ve ülkelerin Gazze'deki drama sessiz kalmasını protesto etti.

Filistin bayrağına sarılmış sembolik tabutlar taşıyan protestocular, ellerinde ise Gazze'de hayatını kaybedenlerin isimleri ve yaşlarının yazılı olduğu kağıtlar tuttular.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteriler, yapılan konuşmaların ardından olaysız bir şekilde tamamladı.

Viyana

Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplanan yaklaşık 2 bin kişi, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği saldırıları protesto etti.

Avusturya Filistin Komitesi tarafından düzenlenen eyleme katılan yaklaşık 2 bin kişi, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği saldırıları protesto etmek üzere Shewedenplatz Meydanı'nda toplandı. Ellerinde, "Filistin'de etnik temizlik durdurulsun", "İsrail'in savaş suçlarına karşı çıkmak, antisemitizm değildir", "Dünya uyan" ve "Filistin'e özgürlük" yazılı dövizler taşıyan grup, "Çocuk katili İsrail" ve "Terörist İsrail" sloganları atarak Stefanplatz Meydanı'na yürüdü.

Yolda grup ile İsrail yanlısı eylem yapan bir başka grup arasında sözlü tartışma yaşandı. Tartışma, polisin araya girmesiyle önlendi.

Grup adına hazırlanan basın açıklaması, Avusturyalı Müslüman Muhammed Waldmann tarafından okundu. Açıklamada, ABD ve AB'nin sözde demokrasinin yanında yer aldığı belirtilerek, Filistin halkının haklı davasına destek vermedikleri belirtildi.

Berlin

Almanya'nın başkenti Berlin'de de İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar protesto edildi.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Berlin teşkilatları öncülüğünde çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen protesto yürüyüşüne, aralarında Almanlar'ın da olduğu yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Londra

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen protestoya onbinlerce kişi katıldı. İsrail'in Londra Büyülekçiliği önünde toplanan protestocular, Parlamento binasına yürüdü. Protestoya katılanlar, İngiliz hükümetinin Gazze'de yaşananlara yaklaşımını eleştirdi.

Diplomatik çabalar sürüyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi ve ateşkesin sağlanması için düzenlenen uluslararası toplantı, Paris’te başladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un evsahipliğindeki toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra İngiltere, İtalya, Almanya ve Katar'ın dışişleri bakanları ile AB’nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katılıyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Katar'da Filistinli taraflarla yaptığı görüşmeler sonucu ulaşılan ortak metni İsrail'in kabul etmediğini ve kabul edilmesi durumunda daha sağlam bir ateşkese ulaşılabileceğini belirterek, "İsrail'in bu tutumu barış çabalarında ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Gazze'de sağlanan 12 saatlik ateşkesle ilgili "Dün bütün gün Katar'da Filistinli taraflarla yaptığımız görüşmeler sonucunda ulaştığımız ortak metne İsrail 'evet' dese idi şu an çok daha sağlam bir ateşkesi konuşuyor olacaktık. İsrail'in bu tutumu barış çabalarında ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koyuyor" açıklamasını yaptı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.