17 °C

İhracat mutabakatı Rusya'dan onay bekliyor

Rusya'nın Batılı ülkelere yönelik ambargo kararının ardından başlayan Türkiye ile gıda ve tarım ürünleri ithalatını artırmaya yönelik sertifikasyon güncelleme çalışmalarında sona yaklaşıldı

İhracat mutabakatı Rusya'dan onay bekliyor

ANKARA - Rusya'nın Batılı ülkelere yönelik ambargo kararının ardından başlayan Türkiye ile gıda ve tarım ürünleri ithalatını artırmaya yönelik sertifikasyon güncelleme çalışmalarında sona yaklaşıldı.  

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin sağlık sertifikalarının da aralarında bulunduğu inceleme çalışmalarını tamamlayıp söz konusu ülkeye göndermesinin ardından Rus muhataplardan onay bekleniyor.  

İhracatın artırılması için Rusya'daki yöneticilerle görüşmelerini sürdüren bakanlık yetkilileri, geçen hafta çalışmalarını tamamladı ve ilgili dosyayı onay için Rusya'ya gönderdi. Rus yetkililerin, kısa süre içerisinde iki ülke heyetlerinin mutabakatını onaylaması, ardından da özellikle süt ve su ürünleri ile yumurta ve beyaz et sektörlerinde bu ülkeye ihracatın önemli ölçüde artması öngörülüyor. 

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Başkanı Faruk Coşkun, Türkiye'nin geçen yıl kültür balıkçılığı üretiminin 230 bin ton olduğunu, bunun yaklaşık yüzde 40'ının Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini bildirdi. Alabalık, çupra ve levrek ihracatını gerçekleştiren su ürünleri firma sayısının bir elin parmaklarını geçmezken, boykot kararı sonrası 19'a ulaşmasını beklediklerini kaydeden Coşkun, "Rusya'ya su ürünleri ihracatı yapacak firma sayımız 19'a yükselecek. Rusya bizden kültür balığı istiyor. Gelecek yıl Rusya'ya kültür balığı ihracatımızı birkaç bin tondan 30 bin tona çıkarmayı planlıyoruz" diye konuştu. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Rusya'da ihracatın devamlılığı konusunda garanti talebinde bulunduğunu anlatan Coşkun, sağlık sertifikası konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağına yönelik inancını dile getirdi. 

Coşkun, "Türkiye, Rusya'ya ihracat için kültür balıkçılığında atıl kapasitelerini devreye sokacak. Şu anda kapasitemiz 430 bin ton civarında. Tüm sular paylaşılmış durumda. İhracat artışı için tesisler modernleştirilecek ve üretim artırılacak. İhracatı artırırsak Rusya ile devamlılığı da sağlarız" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap