4 °C

IMF, küresel büyüme tahminini düşürdü

IMF, 2016 ve 2017 yıllarına ilişkin küresel büyüme beklentisini sırasıyla yüzde 3,4 ve yüzde 3,6'ya çekti

IMF, küresel büyüme tahminini düşürdü

Uluslararası Para Fonu (IMF) bu yıla ilişkin küresel büyüme beklentisini gelişmekte olan ülkelerdeki zayıflamadan ötürü yüzde 3,6’dan yüzde 3,4’e düşürdü.

IMF, "Dünya Ekonomik Görünüm Raporu"nu ve büyüme tahminlerini güncelledi. Dünya ekonomisinin beklenenden daha yavaş toparlandığına işaret edilen raporda, IMF’nin 2016 ve 2017 yıllarına yönelik küresel büyüme beklentileri sırasıyla yüzde 3,4 ve yüzde 3,6’ya çekildi. Söz konusu oranlar, ekim ayında yayımlanan bir önceki raporda ise yüzde 3,6 ve yüzde 3,8 olarak belirlenmişti. Aşağı yönlü revizyonların özellikle gelişen ülkelerin beklentinin altında kalan performansından kaynaklandığını kaydeden IMF, bu ülke grubuna yönelik büyüme beklentilerini de 2016 için yüzde 4,5’ten yüzde 4,3’e ve 2017 için yüzde 4,9’dan 4,7’ye indirdi. Kuruluşun tahminlerine göre son 5 yıldır yavaşlama eğiliminde olan gelişen ekonomiler, 2015 boyunca yüzde 4,0 büyüyerek, 2008-2009 krizinden bu yana en düşük performansını gösterdi. 

 “Riskler iyi yönetilmezse büyüme daha da düşer” 

 Bununla birlikte, Çin ekonomisindeki yavaşlama, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaştırma süreci ve emtia fiyatlarındaki düşüşün gelişen ülkeleri baskılamaya devam edeceği ifade edilen raporda, “Bu kritik zorluklar iyi şekilde yönetilmezse, global büyüme daha da düşebilir” uyarısına yer verildi. IMF, ayrıca düşen sermaye girişlerinin de gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine yönelik baskıyı artırdığına işaret ederken, Çin'in beklenenden daha sert yavaşlamasının yükselen piyasaları daha zor duruma sokabileceği öngörüsünde bulundu.
 
Diğer taraftan, gelişmiş ülkelerdeki sınırlı ve dengesiz büyümenin devam ettiği belirtilen raporda, bu ülke grubuna ilişkin büyüme tahminleri de aşağı çekildi. Güncellenen tahminlere göre, ABD, İngiltere, Avro Bölgesi, Japonya ve Kanada’yı içine alan bu grup, 2016 ve 2017 yıllarında yüzde 2,2 yerine yüzde 2,1 büyüyecek.  

IMF, raporunda ayrıca gelişmiş ekonomilerin düşük verimlilik ve deflasyonist baskılara maruz kalmaya devam edeceğini kaydederken, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının genişleyici para politikalarını sürdürmesi çağrısını yineledi. 

 Ülkelere yönelik büyüme beklentileri 

IMF'nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nda dikkati çeken bir başka nokta, ülkelere yönelik büyüme tahminlerinde yapılan revizyonlar oldu. Kuruluş, aralarında ABD, Kanada, Fransa, Brezilya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Nijerya ve Güney Afrika gibi ülkelerin büyüme beklentilerini aşağı çekerken; Almanya ve İspanya’ya ilişkin büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti. 

 Buna göre, ABD ekonomisi 2016 ve 2017 yıllarının her birinde yüzde 2,6 genişleyecek. IMF, ekim ayında yayınladığı bir önceki raporda ABD’nin hem bu yıl hem de gelecek yıl yüzde 2,8 büyüyeceği tahmininde bulunmuştu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.