7 °C

İngiliz solu efsane ismi Tony Benn'i kaybetti

İngiliz solunun efsane isimlerinden Tony Benn 88 yaşında yaşamını yitirdi. İngiltere'de monarşinin son bulmasını isteyen Benn çok sert bir savaş karşıtıydı

İngiliz solu efsane ismi Tony Benn'i kaybetti

LONDRA- Uzun süredir hasta olan eski İşçi Partisi milletvekili Tony Benn,  bu sabah Londra'daki evinde hayatını kaybetti.

İşçi Partisi lideri Ed Miliband, Benn'in ölümünün hemen ardından bir taziye mesajı yayınladı. Ed Miliband, içlerinde bulundukları döneme damga vurmuş bir ismi kaybettiklerini söyledi. Miliband, "Tony Benn, güçsüzlerin haklarını savunan büyük bir parlamanter ve fikirlerini güçlü bir şekilde savunan bir siyasetçi olarak hatırlanacak" dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron da Twitter üzerinden paylaştığı mesaj ile Tony Benn'i övdü.

Muhafazakar Parti'nin de lideri olan Cameron, "Tony Benn hariıka bir yazar, hatip ve kampanyacıydı. Onunla aynı fikirde olmasanız dahi, onu dinlediğinizde asla sıkıcı bir an olmazdı." ifadesini kullandı.

Tony Benn'in cenaze töreninin ayrıntıları önümüzdeki günlerde netleşecek.

51 yıl milletvekilliği yaptı

İkinci Dünya Savaşı'nda Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde pilot olarak görev yapan Tony Benn, ilk olarak 1950 yılında 25 yaşında Avam Kamarası'na seçildi. 1960 ve 1970'li yıllarda Harold Wilson ve James Callaghan'ın başbakan olduğu dönemlerde teknoloji, sanayi ve enerji bakanı olarak görev yaptı.

1981 yılında yapılan seçimde partisinin genel başkan yardımcılığını kılpayı kaybeden Benn, 1983'ten itibaren partisinin merkeze kaymasının ardından savaş karşıtlığı ile öne çıktı.

1976'dan sonra 1988 yılında da İşçi Partisi genel başkanlığına aday olan ve seçimi yine kaybeden Benn, 2001 yılında aktif siyaseti bırakırken "siyasete daha fazla zaman ayırmak istediğini" söyledi.

İşgallere  şiddetle karşı çıktı

Savaşı Durdurma Koalisyonu'nun başına geçen Benn, Falkland ve Kosova savaşlarının ardından Afganistan ve Irak'ın işgallerine şiddetle karşı çıktı. Dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, Irak'ın işgali ile ilgili olarak Avam Kamarası'nı yanlış yönlendirerek "savaş suçu" işlediğini söyledi.

Yazdığı günlüklerle İngiltere siyasetinin önemli bir dönemine ayna tutan Benn; Lordlar Kamarası'nın lağvedilmesini, İrlanda'nın birleşmesini ve İngiltere'de monarşinin son bulmasını önermişti.

Benn, BBC'nin 2007 yılında yaptırdığı bir ankette 11 yıl başbakanlık yapan Margaret Thatcher'ı geride bırakarak "İngiltere'nin Siyasi Kahramanı" seçilmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.