İngiltere, bir kez daha erken seçimi oylayacak

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, geçtiğimiz hafta reddedilen erken seçim talebi için yeni teklifini bugün bir kez daha parlamentoya sunacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İngiltere'yi Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız çıkaramayacağından emin olmak isteyen muhalefet milletvekillerinin erken seçim teklifini reddetmesi bekleniyor. 

İngiliz Parlamentosu geçen hafta Çarşamba günü yapılan oylamada Johnson'ın ülkeyi 31 Ekim'de AB'den anlaşmasız çıkarmasını engelleyen tasarıyı onaylamış ancak Johnson'ın 31
Ekim'de planlanan Brexit'ten iki hafta önce erken seçim talebini reddetmişti.

Parlamentoda çoğunluğu bulunmayan Johnson, AB'den 31 Ekim'e kadar anlaşmayla veya anlaşmasız ayrılma sözünü tutmak için seçim yapmak istiyor.

Hükümeti AB'den çıkış şartları ve biçimini belirleyen bir anlaşmaya varmadığı takdirde, anlaşmasız Brexit'ten ziyade Brexit'in 3 ay ertelemesini talep etmeye zorlayacak tasarının
bugün yasalaşması bekleniyor.

Bu tasarının parlamentoda onaylanmasının ardından böyle bir erteleme talebinde bulunmak yerine "çukurda ölmeyi" tercih ettiğini söyleyen Johnson 15 Ekim'de seçim yapılmasını istedi.
Johnson'ın hükümeti 15 Ekim'de, erken seçimlere gidilmesi tasarısını bugün tekrar parlamentonun onayına sunacak. Ancak hükümet parlamentonun üçte ikisinin onayını gerektiren bu tasarıyı geçirmek için muhalefetin desteğini almak zorunda.

Muhalefetteki İşçi Partisi, 31 Ekim'de anlaşmasız Brexit'i önleyecek tasarı yasalaşana kadar erken seçimi desteklemeceğini belirtmişti.

Brexit anlaşması 3 kez reddedildi

Theresa May'in AB ile vardığı Brexit anlaşması, parlamentoda üç kez reddedilmişti.

İngiliz  parlamentosu, 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken anlaşmasız Brexit'i  yasa çıkararak engellemiş, hükümet, AB'nin de onayıyla Brexit'i 31  Ekim'e  ertelemişti.

İngiltere, 2016'daki referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı. 

Etiketler