16 °C

İngiltere'de emlak piyasası canlanıyor

Ülkede konut kredisi onayları şubat ayında son 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı

İngiltere'de emlak piyasası canlanıyor

 

LONDRA - İngiltere'de konut kredisi onayları şubat ayında son 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu gelişme konut piyasında alınan ilk pozitif sinyal oldu. Bununla birlikte net tüketici kredileri rekor seviyelere geriledi.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) tarafından açıklanan verilere göre konut kredisi onayları Şubat ayında 38 bin seviyesine yükseldi. Ocak ayında bu sayı, 32 bin seviyesindeydi. Şubat ayındaki onaylar 2008 yılı Mayıs ayından bu yana en yüksek değeri alırken, beklentilerin oluştuğu 34 bin seviyesinin de üzerine çıkmış oldu.

Genel olarak konut kredilerinde artış ise şubat ayında 1.5 milyar sterlin olarak gerçekleşti. Ocak ayında 1.1 milyar sterlin olan konut kredilerinin Şubat ayında 1 milyar sterlin artacağı öngörülüyordu.

Bununla birlikte tüketici kredileri Şubat ayında 245 milyon sterlin geriledi. Ocak ayında tüketici kredileri 165 milyon sterlin artmıştı. Analistlerin beklentileri ise Şubat ayında tüketici kredilerinde 500 milyon sterlin artış olacağı yönünde idi. Şubat ayında tüketici kredilerinde yaşanan düşüş oranı verinin 16 yıllık tarihinde yaşanan en büyük düşüş oldu.

Kredilerin tamamında ise Şubat ayında 1.3 milyar sterlinlik artış yaşandı. Ocak ayında bu rakam 1.2 milyar seviyesinde idi. Analistler şubat ayında toplam kredilerin 1.4 milyar sterlin artmasını bekliyordu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap